Reklama

Kraj

Szefowa KBW: wyniki wyborów możemy poznać szybciej, niż się spodziewamy

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 08.04.2024
Warszawa, 08.04.2024. Wybory samorządowe 2024. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (P) oraz sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (L) podczas konferencji prasowej w Warszawie, 8 bm. Konferencja dot. wyników I tury wyborów samorządowych, która odbyła się 7 bm. Fot.  PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 08.04.2024. Wybory samorządowe 2024. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (P) oraz sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (L) podczas konferencji prasowej w Warszawie, 8 bm. Konferencja dot. wyników I tury wyborów samorządowych, która odbyła się 7 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uważa, że wyniki wyborów możemy poznać szybciej, niż się spodziewamy, choć jeszcze nie w poniedziałek. Według niej najprawdopodobniej jako pierwsze zostaną podane zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Na porannej poniedziałkowej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła informacje dotyczące wyników wyborów samorządowych spływających z poszczególnych komisji wyborczych. Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak podkreślił, że “sytuacja jest dynamiczna”, “proces wprowadzana danych z obwodowych komisji wyborczych postępuje”.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zapewniła, że system zliczania głosów działa jak należy, a komisje pracują bardzo sprawnie. Według niej wynik możemy poznać “szybciej, niż się spodziewano”, choć jeszcze nie w poniedziałek. Podkreśliła, że nawet po spłynięciu danych ze wszystkich komisji, trzeba jeszcze zweryfikować poszczególne protokoły, co także – poza samym liczeniem głosów – jest żmudną i długotrwałą pracą. “W związku z tym na pewno to jeszcze trochę potrwa” – oceniła.

Pietrzak dodała, że możliwe, że zbiorcze wyniki wyborów do rad organów samorządu zostaną podane osobno od wyników wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, m.in. ze względu na fakt, że – zgodnie z wytycznymi – dane z wyborów na włodarzy samorządowych są zliczanej jako pierwsze. Marciniak tłumaczył, że do tej pory stosowano taką praktykę dlatego, że w przypadku tych wyborów w wielu miejscach odbędzie się jeszcze druga tura, przez co wyniki pierwszej potrzebne są tak szybko, jak to możliwe.

W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 r. zbiorcze wyniki wyborów włodarzy podano w środę, zaś zbiorcze wyniki wyborów do rad – w czwartek.

Przedstawiciele PKW przekazali po porannej konferencji, że kolejna odbędzie się o godz. 17.30 w poniedziałek, a nie – jak pierwotnie planowano – o 13.30

Oddano 12 milionów 632 tysiące 438 głosów ważnych, co stanowi 51,33 proc.

Szef PKW poinformował ponadto, że – według oficjalnych, częściowych danych z godz. 9.22 – frekwencja w wyborach do sejmików województw w skali kraju wynosi 51,33 proc. Jak wskazał liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 24 miliony 608 tysięcy 964 osoby. Oddano 12 milionów 632 tysiące 438 głosów ważnych, co stanowi 51,33 proc. Zastrzegł jednocześnie, że w całym kraju uprawnionych do głosowania było ponad 29 milionów wyborców, czyli brakuje jeszcze danych o około 5 milionach wyborców.

Marciniak przekazał ponadto, że w wyborach do sejmików wojewódzkich do godz. 9.22 w poniedziałek do PKW spłynęły dane z 26 751 obwodów głosowania na ogólną liczbę 31 456 obwodów, czyli z 85,04 proc. obwodów.

Najwięcej danych spłynęło w przypadku wyborów do rad gmin, miast i rad miejskich

Szef PKW poinformował również, że jeśli chodzi o rady powiatów, to do tej pory wprowadzono dane z 20 325 obwodów głosowania na ogólną liczbę 24 705 obwodów, czyli 82,27 proc. Jak mówił, do tej pory najwięcej danych spłynęło w przypadku wyborów do rad gmin, miast i rad miejskich – z 30 602 obwodów na ogólną liczbę 31 456 obwodów, czyli 97,29 proc.

W przypadku wyborów wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast do godz. 9.22 wprowadzono dane z 30 641 na 31 456 obwodów, czyli 97,41 proc. – poinformował szef PKW. Jak również przekazano na konferencji, jeśli chodzi o wybory do warszawskich rad dzielnic, to dane spłynęły z 758 na 847 obwodów, co stanowi 89,48 proc. obwodów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy