Reklama

Biznes

Budowa bazy LOTAMS w Jasionce. Za 216 mln zł

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.09.2023
  • Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Share
Udostępnij

W sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych w tej części Europy baz obsługi technicznej samolotów. W czwartek wbito symboliczne pierwsze łopaty pod budowę hangaru. Inwestycja za 216 mln złotych ma być gotowa w 2025 roku. W Jasionce będą obsługiwane samoloty z całego świata, a nowa baza będzie jedną z największych inwestycji w Dolinie Lotniczej.

Projekt nowej bazy zakłada m.in. budowę hangaru obsługowego o powierzchni użytkowej blisko 13 tys. m2, płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-technicznym jak i socjalno-biurowym. Firma ma zaprojektować i wybudować bazę obsługi technicznej. Hangar będzie posiadał dwa stanowiska do obsługi bazowej samolotów szerokokadłubowych, które będą mogły być elastycznie dostosowywane także do obsługi mniejszych statków powietrznych. Pozwoli to m.in. na wykonywanie przeglądów ciężkich boeingów 787 PLL LOT, nie tylko tych będących w zasobach PLL LOT, ale także na przeglądy samolotów innych przewoźników.

Baza LOTAMS w Jasionce

Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. W 2018 roku doszło do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego, a Polską Grupą Lotniczą, w której skład wchodzi spółka LOTAMS. Kolejnym etapem było nabycie działek w pobliżu lotnika, a następnie wyłonienie inżyniera kontraktu, wykonawcę dokumentacji projektowej i generalnego wykonawcy. Jest nim konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura sp. z o.o.

– To jest przyszłość i dla LOTAMS-u i dla wielu setek inżynierów, młodych ludzi, którzy będą chcieli związać swoją przyszłość, swoja drogę zawodową z branżą lotniczą – mówił na otwarciu Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych, podkreślając, że powstanie kilkaset miejsc pracy.

Skorzysta na tym Podkarpacie, skorzysta na tym polska branża lotnicza, ale podniesiemy też bezpieczeństwo militarne naszego kraju. Wiemy, jaką dziś rolę w bezpieczeństwie kraju odgrywa Podkarpacie – dodał Małecki.

Marszałek Władysław Ortyl dziękując za lokalizację inwestycji na Podkarpaciu stwierdził: „Myślę, że jesteśmy miejscem, które jest do tego przygotowane, które ma to lotnicze DNA. Kadry, przygotowanie instytucjonalne, dynamiczny rozwój, który ma miejsce na Podkarpaciu, jest tego dowodem.

Marszałek podkreślił też, że dzisiaj znaczenie portu w Jasionce znacznie się zmieniło i ta inwestycja nabiera jeszcze większego znaczenia.

LOTAMS w Dolinie Lotniczej

 – Cieszę się, że ta inwestycja nigdy nie spadła na drugi plan i zawsze byliśmy pewni, że chcemy ją realizować, bo ona jest dobra dla rozwoju spółki, dla rozwoju Polskiej Grupy Lotniczej, dla PLL LOT. Ogromnie się cieszę, że lokalizacja jest tutaj, w Rzeszowie, bo to Dolina Lotnicza, świetny poziom szkolnictwa technicznego, bardzo dobre warunki współpracy – przyznała Aleksandra Juda, prezes spółki LOTAMS.

 LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej. Spółka oferuje pełen zakres obsługi technicznej na poziomie obsługi bazowej, liniowej, warsztatowej, jak również malowania i estetyki. Spółka działa jako podmiot niezależny od 2010 roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy