Reklama

Biznes

System monitorowania miejsc parkingowych od połowy 2021 roku w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 09.10.2020
SONY DSC
Share
Udostępnij
W rzeszowskiej strefie płatnego parkowania rozpoczął się montaż słupów, na których umieszczone zostaną kamery monitorujące stan wolnych miejsc parkingowych. Elektroniczne tablice będą informować kierowców, przy której ulicy i ile wolnych stanowisk znajdą. System będzie gotowy w czerwcu 2021 roku.
 
Wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych przygotowuje dla Rzeszowa firma Asseco Data Systems. To projekt wart 14,7 mln zł i zarazem innowacyjne rozwiązanie, które ,jak informuje Asseco, funkcjonuje w zaledwie kilku europejskich miastach. Jeśli chodzi o Polskę, Rzeszów ma być pierwszym miastem, które wprowadzi taki system. Cała strefa płatnego parkowania będzie objęta systemem zbierającym i analizującym dane na temat parkujących tam pojazdów. Informacje o stanie wolnych miejsc będą udostępniane poprzez interaktywne tablice oraz mobilną aplikację dla mieszkańców. 
 
Rozmieszczone na obszarze objętych strefą ulic kamery, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie płatnego parkowania interaktywne tablice informacyjne oraz poprzez udostępnioną mieszkańcom aplikację mobilną. Będzie ona również zintegrowana z zewnętrznymi aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej.
 
– Do systemy włączone zostaną tablice, które już umieszczone są przy ulicach i na których na razie wyświetla się jedynie informacja, czy w strefie znajdują się wolne miejsca. Zamontowanych zostanie także 10 nowych tablic. Dzięki nowej inwestycji informacja na nich będzie bardzo precyzyjna. Kierowca dowie się, ile wolnych miejsc parkingowych znajduje się w danym momencie przy konkretnej ulicy. Montaż słupów, na których zamontowane zostaną kamery monitorujące strefę parkowania już się rozpoczął. Wszystko ma być gotowe do końca czerwca 2021 roku – uzupełnia Agnieszka Siwak-Krzywnos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 
 
Jak powiedział Paweł Sokołowski, dyrektor ds. rozwoju obszaru smart city w Asseco Data Systems, rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. – Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych. Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy