Reklama

Biznes

Przetarg na Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne już w maju?

Alina Bosak
Dodano: 28.04.2020
50624_rck
Share
Udostępnij
Ponad 90 mln zł to przewidywany koszt budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które powstanie przy stacji kolejowej Rzeszów Główny. Kiedy inwestycja ruszy? Ratusz czeka jeszcze na uzupełnienie dokumentów od kolei. Mają dotrzeć do końca kwietnia. – Jeśli kolei dotrzyma terminu, przetarg ogłosimy w maju – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
 
Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., PKP Polskich Linii Kolejowych i władz Rzeszowa porozumienie, dzięki któremu ma powstać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, czyli węzeł przesiadkowy, łączący kolej z komunikacją miejską, podpisali jeszcze we wrześniu 2019 roku. Kolej cały czas prowadzi przebudowę stacji, ale miasto do tej pory nie ruszyło jeszcze z przetargiem na przebudowę placu przed dworcem i ulic dojazdowych. Jego termin był parokrotnie przesuwany. – Załatwiliśmy wszystkie formalności i przygotowani jesteśmy do postępowania przetargowego. Czekamy jeszcze na brakujące dokumenty od kolei. Mamy je otrzymać do końca kwietnia, a więc jeszcze w tym tygodniu – informuje rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki. – Przetarg moglibyśmy ogłosić w połowie maja.  
 
Inwestycja, której koszt szacowany jest na prawie 100 mln zł obejmie m.in. kompleksową modernizację dworcowego budynku oraz budowę parkingu podziemnego. Zaplanowano też udogodnienia dla rowerzystów i pasażerów taksówek. 
 
W ramach RCK zostanie przebudowany plac przed dworcem kolejowym w Rzeszowie, powstanie także podziemny parking na ok. 300 miejsc oraz najprawdopodobniej podziemny postój taksówek. Obiekty będą połączone z dworcem PKP tunelem. Wybudowane zostanie również podziemne przejście od ul. Grottgera do ul. Kochanowskiego oraz skrzyżowanie między ul. Asnyka, ul. Grottgera i pl. Kilińskiego. Zmianie ulegnie układ komunikacyjny i dojazdy do parkingu przed dworcem. Powstanie przystanek multimodalny dla komunikacji międzynarodowej, autobusów MPK, taxi, rowerów. Niewykluczone, że znajdzie się również miejsce dla monoraila, czyli kolei jednoszynowej. Inwestycja ma kosztować 70 mln zł (ok. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z funduszy unijnych) i będzie prowadzona równolegle z przebudową dworca kolejowego i stacji Rzeszów Główny.  
 
Budynek dworcowy też czekają zmiany, ale za jego przebudowę odpowiedzialna jest spółka PKP S.A. Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zachowa on z zewnątrz swój modernistyczny charakter. Wnętrze obiektu zostanie jednak przebudowane, tak, aby usprawnić podróżnym poruszanie się z dużymi bagażami, szczególnie osobom niepełnosprawnym i starszym. Ta inwestycja ma rozpocząć się w drugiej połowie 2020 roku i zakończyć pod koniec 2022.
 
Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma być gotowe później – w 2023 roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy