Reklama

Biznes

Tylko 5 osób na pogrzebie i mszy – na razie do 11 kwietnia

Alina Bosak
Dodano: 25.03.2020
50434_cmentarz
Share
Udostępnij
Od środy, 25 marca, obowiązują nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się i zgromadzeń, ogłoszone przez rząd zaledwie dzień wcześniej w związku z epidemią koronawirusa. Jak przypomina w komunikacie Episkopat Polski, dotyczy to także pogrzebów i obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia. Może w nich uczestniczyć nie więcej niż 5 osób – Poinformowaliśmy już rodziny zmarłych, których pogrzeby są zaplanowane w najbliższych dniach – mówi Beata Sroka, kierująca zakładem pogrzebowym MPGK Rzeszów.
 
Na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja – największej nekropolii w Rzeszowie pojawiły się już ogłoszenia o ograniczeniu liczby uczestników pogrzebów do 5 osób. – Zadzwoniliśmy także do rodzin zmarłych, których pogrzeby zaplanowano m.in. na dziś – mówi Beata Sroka. – To dla rodzin trudna sytuacja. Kiedy obowiązywało poprzednie ograniczenie do 50 osób, nie było sytuacji, aby przyszło na pogrzeb więcej. Ludzie stosowali się do nakazu i w ceremoniach uczestniczyło po 20-30 osób. Teraz ograniczenie jest znacznie ostrzejsze. 
 
O nowych przepisach przypomina w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: „W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.”
 
Wśród wprowadzonych wczoraj obostrzeń premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski wymienili także ograniczenia dotyczące poruszania się poza domem. Polacy mogą opuszczać domy jedynie w sytuacjach koniecznych – udając się do pracy, po zakupy żywnościowe, wyprowadzając psa, czy z powodu wizyty w aptece lub u lekarza. Po ulicy można poruszać się co najwyżej w dwie osoby, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to rodzin.
 
Obostrzenie obowiązuje od 24 marca do 11 kwietnia. Mandat za nieuzasadnione gromadzenia się może wynieść nawet 5 tys. zł. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy