Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę odcinka drogi ekspresowej S-19 Podgórze – Kamień. To piąty z sześciu odcinków ekspresówki, jakie mają być wybudowane do połowy 2022 roku pomiędzy Sokołowem Małopolskim a granicą województwa lubelskiego. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.
Zgoda wojewody podkarpackiego oznacza, że wykonawca, który wygrał przetarg na budowę odcinka Kamień-Sokołów Małopolski w trybie „Projektuj i buduj”, może zaczynać roboty w terenie.
Przedsięwzięcie obejmuje budowę 10,5 km dwujezdniowej, dwupasmowej drogi w tym: budowę trasy głównej po nowym śladzie, budowę dwóch węzłów drogowych („Podgórze” i „Nowy Kamień”), przebudowę i rozbudowę istniejących dróg i skrzyżowań w zakresie inwestycji, budowę ciągów pieszych, rowerowych oraz pieszo-rowerowych, budowę obiektów inżynierskich (most, wiadukty, przepusty ekologiczne, przejścia dla zwierząt), budowę systemu odwodnienia, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy, budowę zbiorników retencyjnych i kompensacyjnych, budowę urządzeń ochrony środowiska (w tym ekranów akustycznych), budowę oświetlenia drogowego.
Koszt budowy tego odcinka, który stanowi fragment przyszłej Via Carpatia, wyniesie ok. 334 mln zł. Tym samym – łączna długość odcinków z pozwoleniem na budowę obejmie 46 km.
– W trakcie procedowania znajduje się ostatni z sześciu odcinków w kierunku województwa lubelskiego, a mianowicie odcinek Kamień – Sokołów Małopolski – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.
Pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w realizacji, w trybie „Projektuj i buduj”, jest w sumie blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu jest jeszcze tylko jeden, wspomniany wyżej przez rzecznik prasową, wniosek o wydanie ZRID.