Reklama

Biznes

Haft lasowiacki, krywulki i opowieści – 10 pomysłów na biznes z kulturą

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 28.01.2020
49536_wesolowska
Share
Udostępnij
Justyna Wesołowska z Fundacji GaMon chce w modzie upowszechniać haft lasowiacki, artystka Dorota Zielińska otworzyć pracownię malowania tkanin, a Małgorzata Chmiel muzeum koronki klockowej. To przykłady z dziesięciu pomysłów biznesowych związanych z niematerialny dziedzictwem kulturowym Podkarpacia, które wspiera Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., promując kampanie crowdfundingowe związane ze zbiórką funduszy na ich realizację. 
 
Kampanie crowfundingowe, z którymi rusza RARR S.A. są częścią akcji pilotażowej prowadzonej w ramach projektu ARTISTIC. Akcja ma zbadać skuteczność crowdfundingu jako instrumentu finansowego dla wsparcia projektów dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt ARTISTIC jest realizowany w ramach Programu Interreg Central Europe współfinansowanego z EFRR.
 
W akcji pilotażowej RARR S.A. wspiera 10 pomysłów:
 
1. Powstanie Muzeum koronki klockowej z warsztatami rękodzielnictwa w Brzozowie –inicjatywa Małgorzaty Chmiel, prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie.
 
2. Powstanie Żywego Muzeum Opowieści – inicjatywa Joanny Sarneckiej i Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka”.
 
3. Powstanie Centrum Dziedzictwa Wołoskiego – inicjatywa Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego „Figa” z Mszany.
 
4. Krywulka – biżuteria naszej prababci – inicjatywa Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
 
5. Kapela Flisacka – nieodzowny element kultury flisackiej – inicjatywa Bractwa Flisackiego z Ulanowa.
 
6. Haft lasowiacki w nowoczesnych tendencjach – inicjatywa Fundacji GaMon z Tarnobrzega.
 
7. Promocja działalności powstającej Osady Rzemiosła w Jaśle – inicjatywa rodzinnej firmy U Schabińskiej.
 
8. Warsztaty tańców regionalnych – inicjatywa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Markowianie”.
 
9. Nagranie i wydanie dwupłytowego albumu na cymbały rzeszowskie – muzyka tradycyjna i współczesna – inicjatywa cymbalisty Michała Rydzika.
 
10. Powstanie pracowni tkaniny ręcznie malowanej – inicjatywa rzeszowskiej artystki Doroty Zielińskiej.
 
 
Artystka Dorota Zielińska chciałaby otworzyć pracownię tkaniny ręcznie malowanej. Fot. Tadeusz Poźniak 
 
Pierwsza kampania crowdfundingowa rusza pod koniec stycznia. Fundacja GaMon z Tarnobrzega chce w jej ramach zebrać 25 tys. zł na maszynę hafciarską. Jeśli kwota zostanie przekroczona, kolejne zebrane środki wspomogą powstanie nowej kolekcji wiosna-lato 2020 z motywem lasowiackim autorstwa projektantki Justyny Wesołowskiej, a w czerwcu 2020 kolekcja zostanie zaprezentowana na pokazie mody. Sercem Fundacji GaMon jest haft lasowiacki, który jest główną inspiracją projektów. Fundacja tworzy projekty inspirowane tradycją lasowiacką ukazując ją w nowoczesnych tendencjach. Połączeniu tradycji z nowoczesnym „spojrzeniem” na wykrój, styl, kolorystykę powoduje, że każdy może znaleźć w Fundacji coś dla siebie nie zapominając o tym kim jesteśmy, skąd się wywodzimy.
 
– To co najcenniejsze u nas możemy przecież przełożyć, rozpowszechnić dalej. Mamy czym i kim się chwalić. Potrzeba jedynie jeszcze więcej serc! Zapraszamy do wsparcia naszego projektu! – zachęca Justyna Wesołowska, prezes Fundacji GaMon, która swoje kolekcje prezentuje w Polsce i za granicą. Mia okazję pokazać je m.in. w TVP w Warszawie i na otwarciu 82. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy