Do 2022 roku na Podkarpaciu ma powstać baza obsługi technicznej samolotów. Inwestycja za pół miliarda złotych ma być jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie. Podczas Kongresu 590 przedstawiciele Polskiej Grupy Lotniczej i LOT-u Aircraft Maintenance Services podpisali umowę z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka na zakup dwóch działek pod inwestycję.
Potężny hangar do obsługi technicznej samolotów powstanie na 13 hektarach należących do lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Ma być gotowy do końca 2022 roku, a sama budowa obiektu pochłonie pół miliarda złotych. Okrzyknięto go już jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie. Umowę na zakup dwóch działek (13 ha) pod inwestycję podpisali podczas Kongresu 590 przedstawiciele Polskiej Grupy Lotniczej, LOT-u Aircraft Maintenance Services i Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. W pierwszym etapie realizacji projektu inwestorzy zainwestują ok. 150 mln złotych w ponad 300 miejsc pracy. Docelowo w bazie zatrudnienie znajdzie 1,6 tys. pracowników.
Będą tu serwisowane najnowocześniejsze samoloty pasażerskie świata, m.in.: 4 samoloty klasy Dreamliner i pięć mniejszych maszyn wąskokadłubowych, np. Boeing 737 lub alternatywnie – 15 maszyn wąskokadłubowych lub nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195).
– Ta inwestycja to wielki krok w stronę jeszcze lepszego wykorzystania potencjału Podkarpacia – mówił podczas Kongresu 590 Władysław Ortyl, marszałek województwa.
Gospodarzem inwestycji w Jasionce będzie LOTAMS – największa w Polsce spółka z branży MRO (Maintenance Repair and Operations). Jej klientami, poza narodowym operatorem PLL LOT, są: KLM Cityhopper, British Airways CityFlyer, DHL czy Emirates. Spółka jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych wąsko i szeroko kadłubowych, cargo, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30 lat i zatrudnia ponad tysiąc pracowników.
– Na Podkarpaciu powstanie 1,6 tysiąca miejsc pracy, dlatego już teraz szukamy wysoko wykwalifikowanych pracowników. Współpracujemy ze szkołami z Rzeszowa i Krosna, aby szkolić młodych ludzi jak najlepiej. Wszystko zgodnie z potrzebami bardzo wymagających i specjalistycznych działań- podkreślała Aleksandra Juda, prezes LOTMAS-u.
– Stworzenie nowoczesnej bazy tuż obok lotniska to dla nas szansa na zacieśnienie współpracy z Polską Grupą Lotniczą i PLL LOT. Mamy nadzieję, że ta przełoży się na rozwój ilości połączeń lotniczych z Rzeszowa – dodawał Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.