Reklama

Biznes

Przetarg na odcinek S19 z Rzeszowa do Babicy już w październiku

Alina Bosak
Dodano: 25.09.2019
47183_babica
Share
Udostępnij
W październiku ogłoszony zostanie przetarg na projekt i budowę 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. To właśnie na tej trasie ma powstać pierwszy na Podkarpaciu tunel o długości ponad 2 km. Będzie to też pierwszy odcinek realizowany na południe od Rzeszowa w stronę granicy ze Słowacją.  
 
– Cała droga S19 powstanie do 2025 roku – potwierdził w czwartek w TV Info minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który już w poniedziałek, 30 września, ma być gościem konferencji na Podkarpaciu. Spotkanie organizuje Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, by poinformować o skierowania do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przetargu na realizację systemem „projektuj i buduj” odcinka S19 Rzeszów Południe-Babica.
 
Koncepcję programową tego odcinka z pełnym rozpoznaniem geologicznym za 6,6 mln zł przygotował Promost Consulting i IRP Biuro Projektów. Została ona przekazana w kwietniu do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 
 
Odcinek ma długość 10,3 km. I jest jednym z najbardziej wyczekiwanych fragmentów ekspresówki. Pomoże usprawnić ruch na jednej z najbardziej zakorkowanych tras z Rzeszowa w kierunku Boguchwały, Strzyżowa, Bieszczad. Droga ma być gotowa do 2024 roku. 
 
W koncepcji tej trasy jest 5 estakad o długości od 306 do 520 m w dwóch wariantach konstrukcyjnych oraz 1 tunel w dwóch wariantach długości 2075 i 2030 m.
 
S19 od Rzeszowa do Barwinka będzie liczyć 85 km, a odcinek do Babicy jest pierwszym, jaki zgłoszony zostanie do przetargu na budowę. Na pozostałych 4 odcinkach wykonawcy pracują nad rozwiązaniami projektowymi, przygotowując koncepcje programowe. Chodzi o odcinki: Babica – Domaradz (23,5 km), Domaradz – Miejsce Piastowe (22,7 km), Miejsce Piastowe – Dukla (10,4 km) i Dukla – Barwinek (18,3 km). Te odcinki powstaną najpóźniej. Budowa S19 w kierunku północnym jest już bowiem znacznie bardziej zaawansowana. 
 
W 2017 roku oddano do ruchu dwa2 odcinki S19 Sokołów Młp. – Stobierna i Świlcza – Rzeszów Płd. W 2018 roku oddano do realizacji 6 odcinków trasy od Lasów Janowskich do Sokołowa czyli 54,2 km trasy. W tym roku rozpoczną się prace budowlane na tych odcinkach. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy