Reklama

Biznes

Rusza rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc

Natalia Chrapek
Dodano: 23.08.2019
46929_szpital
Share
Udostępnij
Z obskurnego pałacyku Jędrzejowiczów w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej zniknie Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc, a jej pacjenci zostaną przeniesieni do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc na ul. Lubelskiej, które już wkrótce przejdzie gruntowną rozbudowę wartą 46 mln zł. Zanim to jednak nastąpi, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1, do którego należy placówka, musi wybrać inżyniera kontraktu oraz inspektora nadzoru inwestycji. Oferty przetargowe zostały już otwarte. Najkorzystniejszą, o wartości 404 tys. zł. złożyla warszawska firma „EMG Engineering&Management Group”. 
 
W dawnym pałacyku Jędrzejowiczów na Osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie leczą się pacjenci z chorobami układu oddechowego. Warunki obiektu do komfortowych nie należą, a ten wymaga natychmiastowego remontu i pilnej przebudowy. Ludzie narzekają na spróchniałe futryny, grzyb na ścianach i brak zabezpieczeń w oknach. Jedna z takich skarg trafiła na łamy rzeszowskiego dodatku Gazety Wyborczej w 2018 roku:
 
 „W oknach nie ma niczego, co chroniłoby pacjentów przed słońcem i robactwem, które pchało się do sal. Komary, muszki, nawet jakieś gąsienice. Okna ledwo się trzymają. Stare, brudne, z sypiącymi się spróchniałymi futrynami. Na parapetach odchody gołębi. W łazience wilgoć na ścianach i grzyb” – pisała jedna z pacjentek.  
 
Polepszenie warunków pobytu i leczenia pacjentów w Klinice Gruźlicy i Chorób Płuc ma nastąpić za niecałe dwa lata. Wtedy zostaną przeniesieni z obskurnego budynku na ul. Rycerskiej do dobudowanego skrzydła Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Lubelskiej. Rozbudowa placówki pochłonie aż 46 mln zł, z czego 39 mln zł to pieniądze pozyskane z Funduszy Europejskich. 

Pacjenci  w końcu odetchną pełną piersią
 
Nowy budynek o powierzchni ok. 6 tys. metrów kwadratowych będzie miał pięć kondygnacji i zostanie połączony z istniejąca już częścią szpitala. W pierwszym etapie rozbudowy powstanie skrzydło budynku „D”, położonego od strony ul. Lubelskiej. Oprócz Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc znajdzie się tu również Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. Na parter oraz pierwsze i drugie piętro przeniesione zostaną oddziały kliniczne, a trzeci zarezerwowano pod Zakład Patomorfologii, Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne. Rozbudowa obejmie także część segmentu „B” i piwnice w segmencie „C” z węzłem cieplnym.
 
Fot. Elewacja północno-wschodnia i południowo-zachodnia nowego skrzydła Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Fot. Archiwum Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.
 
To duża i droga inwestycja, której realizacji podjęła się firma Erbud, która podpisała kontrakt w lipcu br. Teraz trwa proces wyłaniania inżyniera kontraktu i inspektora nadzoru, czuwających nad jakością robót budowlanych i wykończeniowych. Do przetargu zgłosiło się już 5 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła „EMG Engineering&Management Group” z Warszawy wyceniając swoje usługi na nieco ponad 404 tys. zł. Zaraz za nią uplasowało się konsorcjum z Rzeszowa – „a.b.w. budownictwo-usługi” oraz „Domstal” (639,6 tys. zł). Trzy kolejne oferty znacznie  przekraczały zarezerwowane na ten cel środki (648 tys. zł), najdroższa opiewała na przeszło 772 tys. zł. Po szczegółowej analizie ofert jest spora szansa, że to właśnie „EMG Engineering&Management Group” zostanie wytypowana.  

Największe w regionie
 
Podkarpackie Centrum Chorób Płuc jest największym w regionie szpitalem, w którym diagnozuje się i kompleksowo leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. Znajdują się tutaj specjalistyczne przychodnie, ośrodek domowego leczenia tlenem i wszelkiego rodzaju poradnie: alergologiczna, gruźlicy i chorób płuc czy pulmonologiczna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa pięciokondygnacyjnego obiektu zakończy się w marcu 2021 roku.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy