Reklama

Biznes

Otwarcie mostu na Wisłoku w gminie Trzebownisko i feta z Brathankami

Alina Bosak
Dodano: 31.05.2019
45864_mostt
Share
Udostępnij
Nowy most na Wisłoku, który łączy Wólkę Podleśną z Łukawcem w maju został udostępniony dla ruchu. Znacznie skraca czas dotarcia do pracy zatrudnionym w strefie ekonomicznej i Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, a także wjazdu na autostradę A4. Polepszenie komunikacji w gminie Trzebownisko to powód do świętowania. W sobotę, 1 czerwca nowym mostem przejedzie rajd rowerowy, a na stadionie w Wólce Podleśnej wystąpią Brathanki, a niebo rozświetlą sztuczne ognie. Poprawiny w niedzielę, na drugim brzegu Wisłoka – w Łukawcu, gdzie odbędzie się rodzinny piknik. 
 
O potrzebie budowy mostu na tym odcinku Wisłoka mówiło się od dawna. Za Rzeszowem pierwszy most przez rzekę jest w Trzebownisku, a kolejny dopiero w Czarnej koło Łańcuta. Odkąd w Jasionce wyrosła specjalna strefa ekonomiczna i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” budową mostu zainteresowanych było coraz więcej osób. Samorząd gminy Trzebownisko zdecydował, że inwestycja zostanie zrealizowana.  
 
Koszt budowy mostu to niemal 27 mln zł. Z własnej kieszeni gmina musiała wyłożyć niemal 17,5mln zł. Pozostała część kwoty – ponad 9,3 mln zł  – to dofinansowanie z Funduszy Europejskich (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020). Budowa mostu jest częścią dużego projektu, jaki wspólnie realizują gminy aglomeracji rzeszowskiej, by usprawnić transport publiczny. W ramach tego samego projektu Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa kupuje nowe autobusy i w wielu gminach budowane są chodniki, ścieżki rowerowe oraz parkingi, na których można pozostawić prywatny pojazd i przesiąść się do pociągu lub autobusu. 
 
W ramach inwestycji został wybudowany most na rzece Wisłok o długości 166,50 m, ponad 1,2 – kilometra drogi, dwa ronda na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi w Łukawcu i Wólce Podleśnej, a także zatoki autobusowe, a także ścieżka rowerowa i chodnik o długości 3 km po obu stronach łącznika między Łukawcem a Wólką Podleśną. Powstały także parkingi przesiadkowe: 2 typu Park&Ride (19 miejsc postojowych) i 2 typu Bike&Ride (20 miejsc postojowych).
 
Powstałą trasą poprowadzona zostanie nowa linia autobusowa (nr 13) o długości 40 km. Będzie ona przebiegać przez miejscowości: Trzebownisko, Łąka, Łukawiec, Wólka Podleśna, Jasionka, Tajęcina, Rudna Mała, Zaczernie, Trzebownisko. Poprawa układu drogowego w gminie sprawiła, że dojazd z Łukawca do pracy w strefie ekonomicznej skrócił się o ok. 10 minut. Dzięki temu zmniejszy się także ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. 
 
Otwarcie mostu gmina Trzebownisko zamierza uroczyście świętować już w najbliższy weekend. W sobotę, 1 czerwca,  o godz. 15. Na moście zostanie przecięta wstęga, a potem przejadą nim uczestnicy rajdu rowerowego. Będzie parada motocyklistów, pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przemarsz Orkiestry Dętej na stadion w Wólce Podleśnej. Tam od godz. 16. zaplanowano występy zespołów tanecznych Largo i Promyki, oraz koncerty zespołów Pragnienie Miłości, Dagmara, a godz. 20.00 – Brathanków. Potem będzie pokaz sztucznych ogni i dyskoteka.
 
 
Fot. Alina Bosak
 
Na poprawiny gmina zaprasza w niedzielę, 2 czerwca do Łukawca. Na placu przy Domu Strażaka od 15.30 odbywać się będzie rodzinny piknik. Wystąpi zespół tańców ludowych „Mały Łukawiec”, kapela ludowa z Lubeni oraz zespół śpiewaczy „Łukawianie”. Od 18.30 koncert zespołów disco – Spontan i Nokaut, a potem zabawa taneczna pod grzybkiem. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i kiermaszu włościańskiego jadła. Uczestnicy pikniku przy okazji wspomogą jedną z parafii katolickich na Ukrainie.   

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy