Reklama

Biznes

Jak zdobyć patent? Eksperci AEROPOLIS pomagają przedsiębiorcom

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 28.05.2019
45817_marta_czyzewska_2
Share
Udostępnij
Patent dla aplikacji mobilnej oraz oszczędnych kotłów centralnego ogrzewania – to ostatnie wynalazki, z jakimi przedsiębiorcy zgłosili się rzecznika patentowego Antoniego Gubernata. Jest on jednym z ekspertów, którzy udzielają bezpłatnych konsultacji w Podkarpackim  Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w Jasionce. Doświadczeni eksperci pomagają firmom także w zakresie kreowania biznesu, tworzenia biznesplanów i wzornictwa przemysłowego.
 
Z pomocy ekspertów w zakresie kreowania biznesu, patentowania, wzornictwa przemysłowego, mogą korzystać nie tylko firmy prowadzące działalność w Inkubatorze Technologicznym PPNT AEROPOLIS. Specjaliści bezpłatnych porad udzielają wszystkim zainteresowanym. 
 
Osoby, które planują biznes i potrzebują na ten temat informacji, mogą umówić się na indywidualne konsultacje z dr Martą Czyżewską, ekspertem w zakresie przedsiębiorczości i kreowania biznesu.
 
– Konsultacje dotyczą planowania przedsięwzięć biznesowych, budowania szablonu modelu biznesowego oraz biznesplanu, zarówno jego części merytorycznej – opisowej, jak i finansowej. Projekcja finansowa obejmuje nakłady, koszty, przychody, sprawozdania finansowe, analizę wskaźnikową i wycenę startupu. Staram się także podpowiedzieć, jak można sprzedawać daną usługę czy produkt. Pomysłodawcom  pokazuję wzorce, które się sprawdziły w innych biznesach i mogą okazać się skuteczne także w przypadku ich przedsięwzięć. Pomysłodawcy, korzystający z moich konsultacji, to często osoby planujące innowacyjne przedsięwzięcia, z którymi wspólnie wypracowujemy model biznesowy. Podpowiadam, jak zdobyć kapitał na start, z jakiego programu unijnego mogą skorzystać lub jak pozyskać inwestora. Konsultacje z ekspertem Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS oferuje wszystkim zainteresowanym budowaniem firmy.
 
Najczęstszymi gośćmi w biurze dr Czyżewskiej są obecnie uczestnicy projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie, prowadzonego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. – Pracujemy nad konkretnymi modelami biznesowymi i dokumentami, które są wymagane w tym programie, aby w kolejnym kroku innowacyjne przedsięwzięcie mogło uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Ale zgłaszają się także osoby, myślące o prowadzeniu tradycyjnych biznesów, osoby bezrobotne starający się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 
 
Konsultacje odbywają się także drogą elektroniczną. – Tym samym pomagamy nie tylko przedsiębiorcom z Podkarpacia, ale także z innych regionów. Wśród osób korzystających z mojego doświadczenia są także uczestnicy warsztatów „Przedsiębiorczość w pigułce”, które cyklicznie organizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Już na grupowym szkoleniu tworzą wersję roboczą biznesplanu, który potem dopracowujemy na indywidualnych konsultacjach. „Przedsiębiorczość w pigułce” to nowa oferta PPNT. Jej zaletą jest forma warsztatów i możliwość uzyskania indywidualnych rad od praktyków – menadżerów i przedsiębiorców.
 
Patenty dla wybranych, ale znak towarowy trzeba zastrzec

Bezpłatnymi konsultacjami służą także rzecznicy patentowi. – Udzielamy informacji, na temat możliwość ochrony danego produktu, usługi czy znaku w polskim Urzędzie Patentowym w formie patentu, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego. Na nasze dyżury eksperckie w Inkubatorze Technologicznym bardzo często przychodzą osoby, które nie mają żadnego doświadczenia i brakuje im wiedzy na temat praw związanych z własnością intelektualną. Podpowiadamy im, co podlega ochronie i jak przygotować wnioski do urzędu – mówi Antoni Gubernat, ekspert z Kancelarii Patentowej ZELPAT Plus Henryka Pisińskiego, która świadczy usługi doradcze na temat ochrony własności intelektualnej w Inkubatorze Technologicznym PPNT AEROPOLIS.- W naszej kancelarii mamy rzeczników patentowych specjalizujących się w różnych dziedzinach, m.in. w elektronice, chemii, różnych technicznych rozwiązaniach. 
 
 
Antoni Gubernat i Henryk Pisiński, rzecznicy patentowi.

Przedsiębiorcy przychodzą z różnymi pomysłami. – O szczegółach nie powiem, bo obowiązuje mnie tajemnica. Ogólnie natomiast mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o patenty, to ostatnio udzielałem porady na temat aplikacji mobilnej oraz kotłów centralnego ogrzewania. W tym ostatnim przypadku przedsiębiorca chce wprowadzić rozwiązanie, które pozwali ograniczyć zużycie paliwa o pewien procent. Zapytania dotyczą bardzo różnych branż. Wiele jest związanych ze wzorami przemysłowymi. Przykładowo, producentka mebli konsultowała wzór nowej kolekcji, chcąc mieć pewność, że nie skopiuje zastrzeżonego wzoru– opisuje rzecznik patentowy.
 
Z pomocy rzecznika patentowego w Inkubatorze Technologicznym AEROPOLIS korzysta m.in. firma B-Technology, która tworzy drony wielozadaniowe Xerall All-Terrains Drones. – Uzyskanie patentu jest czasochłonne i wymaga kosztownych ekspertyz, dlatego wielu młodym firmom, podpowiadamy, by zaczęły od zgłoszenia patentowego. Wtedy, po 3-4 miesiącach Urząd Patentowy, odpowie, jaki jest stan techniki i patenty związane z rozwiązaniem, do którego prawa własności chcemy zastrzec. Wtedy możemy zdecydować, czy będziemy starać się o patent. Jeśli go uzyskamy, co trwa około 4 lata, nasz wynalazek będzie objęty ochroną przez 20 lat – tłumaczy Antoni Gubernat. – Natomiast bardzo ważne jest zastrzeżenie znaku towarowego, czego wiele nowych firm i startupów nie robi, ponieważ to także wiąże się z wydatkiem około 400 zł. Jednak, jeśli osiągniemy sukces, może się okazać, że nasza nazwa, logo należą do kogoś innego. Bywa, że ktoś przynosi mi do skonsultowania sześć nazw, po czym okazuje się, że wszystkie już są zastrzeżone. Firma ze znakiem ® zyskuje na wiarygodności i nikt nam jej nazwy nie ukradnie. 
 
Bez dobrego wzoru nie da rady

Na to, by zastrzegać znaki towarowe, wzory użytkowe czy przemysłowe, zwraca uwagę także prof. dr hab. Tadeusz Błoński, projektant, designer i ekspert PPNT AEROPOLIS w zakresie wzornictwa przemysłowego, z którym warto skonsultować ostateczny kształt produktu, jaki ma trafić do sprzedaży. Ergonomia, jak i odpowiednia technologia wytwarzania mają bowiem ogromny wpływ na rynkowy sukces. – Humanizuję technikę – zdradza prof. Błoński, podkreślając, że urządzenia powinny nie tylko sprawnie działać, ale i być funkcjonalne – począwszy od wizualnej strony, a na łatwości i wygodzie użytkowania kończąc. – Wszystko razem wyraża wartości i jakość, jakie składają się na markę. Dziś każdy produkt musi być nie tylko niezawodny, ale i dopracowany pod tymi pozostałymi względami. Potrzeba dobrego wzornictwa wkroczyła już chyba we wszystkie dziedziny życia. Obecnie pomagam warszawskiej firmie, zajmującej się wyścigami konnymi. Konsultują wzór czujników, które przypięte do ciała zwierzęcia, mierzą jego rytm, stan zdrowia, siłę mięśni. Chodzi im o wzór, który zostanie przez zwierzę zaakceptowany.
 
 
Prof. Tadeusz Błoński.
 
Profesor projektuje od dawna. Tworzy znaki graficzne, projektuje wzory najróżniejszych urządzeń i produktów, i zauważa, że coraz więcej przedsiębiorców rozumie, jak ważne jest dobre, profesjonalnie przygotowane wzornictwo. – Pracując nad wzorem, bierze się pod uwagę także proces produkcji. Produkcja nie może być zbyt skomplikowana, bo to wpływa i na cenę produktu i na efekt końcowy – podkreśla ekspert. – Na przykład siedzisko można wykonać z dowolnego materiału, nawet z tektury, tak by było wygodne. Jeśli zadbamy o jego atrakcyjny wygląd, damy marce odpowiednia siłę, to będziemy mogli je z powodzeniem sprzedawać. 
 
Wszyscy eksperci pełnią dyżury w budynku Inkubatora Technologicznego PPNT Aeropolis w Jasionce w określonych dniach tygodnia, dokładną informację znajdziecie Państwo na stronie internetowej pod adresem http://aeropolis.com.pl/pl/oferta/eksperci-aeropolis.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy