Reklama

Biznes

Modernizacja rzeszowskiej oczyszczalni ścieków zakończona

Natalia Chrapek
Dodano: 08.05.2019
45551_oczyszczalnia
Share
Udostępnij
Prawie 300 mln zł pochłonęła trwająca 13 lat modernizacja Oczyszczalni Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. – W 2006 roku rozpoczęliśmy budowę nowej stacji uzdatniania wody w Zwięczycy. Dzisiaj zamykamy proces modernizacyjny uruchamiając suszarnię mechaniczną osadów ściekowych wraz ze zmodernizowaną oczyszczalnią ścieków. Nasz system jest jednym z najnowocześniejszych w Europie – przekonywał w czwartek Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. 

Po 13 latach od rozpoczęcia modernizacji Oczyszczalni Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przy ul. Ciepłowniczej, oddano do użytku nową suszarnię osadów ściekowych i oficjalnie zakończono 5-etapową inwestycję rozbudowy obiektu. 
 
Dzięki uruchomieniu suszarni osady pościekowe będzie można utylizować termicznie i wykorzystywać w rolnictwie jako nawozy. Do tej pory były używane tylko do sadzenia wikliny w okolicach Przemyśla. 
 
– Rzeszowska placówka w procesie biologicznego oczyszczania ścieków produkuje rocznie ok. 20 tys. ton osadu o zawartości 18 proc. suchej masy. Wybudowana w ramach kontraktu instalacja daje możliwość wysuszenia  powstałego osadu do zawartości 93 proc. suchej masy – podkreślał Marek Ustrobiński. 
 
Koszt budowy suszarni mechanicznej osadów ściekowych to ponad 60 mln zł. Wykonawcą inwestycji była Inżynieria Rzeszów S.A., a za prace projektowe odpowiadało warszawskie Biuro Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD. 
 
 
Fot. Natalia Chrapek
 
Budowa suszarni była wymuszona zmianami polskich i unijnych przepisów. Regulacje prawne nakładają obowiązek minimalizacji ilości wytwarzanych osadów ściekowych, a same odpady muszą być stabilne, bezwonne i bezpieczne pod względem sanitarnym. 
 
Modernizacja Oczyszczalni Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie obejmowała nie tylko budowę suszarni mechanicznej osadów z instalacją odwadniającą, ale też hermetyzację osadników wstępnych i zbiornika retencyjnego, przebudowę portierni i garaży wraz z budową budynku obsługi, modernizację elewacji i dachów istniejących obiektów oraz dróg, placów, chodników i ogrodzenia. Łączny koszt prac modernizacyjnych to 140 mln zł.  Dodatkowe 160 mln zł miasto przeznaczyło na budowę stacji uzdatniania wody w Zwięczycy. Chociaż inwestycja pochłonęła blisko 300 mln zł, rzeszowscy urzędnicy przekonują, że opłaty za wodę i ścieki nie wzrosną. 
 
– Pozostanie taka sama liczba pracowników w oczyszczalnie, bo urządzenia produkcyjne są w pełni zautomatyzowane. Dzięki funduszom unijnym koszty wody i ścieków nie wzrosną, za to poprawi się jakość usług – przekonywał wiceprezydent.  
 
Do tej pory dzienna produkcja ścieków w Rzeszowie wynosiła 42 tys. metrów sześciennych. Po modernizacji ta liczba ma wzrosnąć nawet do 55 tys. metrów sześciennych. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy