Reklama

Biznes

Na remont Dworca Głównego PKP poczekamy do 2020 roku

Natalia Chrapek
Dodano: 10.04.2019
45301_dworzec
Share
Udostępnij
W pierwszym kwartale 2020 roku rozpocznie się przebudowa dworca Rzeszów-Główny. Inwestycja PKP S.A. warta 22 mln zł zostanie zrealizowana w taki sposób, by zwiększyć komfort obsługi pasażerów, także niepełnosprawnych. W budynku pojawią się ruchome schody, windy i podziemne kondygnacje, które będą prowadzić do peronów i na drugą stronę stacji. Obiekt z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter, a jego hol zostanie odtworzony zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

W 2021 roku mieszkańcy oraz podróżni skorzystają z przebudowanej stacji kolejowej w Rzeszowie. Pojawią się nowe perony z nowoczesnym systemem informacji, dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni w rejonie al. Wyzwolenia, a także ruchome schody i windy. Dotychczasową kładkę nad torami,  łączącą dworzec główny PKP i centrum Rzeszowa z Osiedlem 1000-lecia, zastąpi tunel. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 205 mln zł ma zwiększyć komfort obsługi pasażerów, zapewnić lepszy dostęp do pociągów osobom niepełnosprawnym i usprawnić komunikację. 
 
Miał być odnowiony dworzec, a nie ma jeszcze nawet pozwolenia na budowę
 
Do pełni szczęścia mieszkańcom Rzeszowa brakuje tylko odnowionego budynku dworca PKP przy ul. Grottgera 1. Pierwotnie prace nad rewitalizacją obiektu miały zakończyć się w 2020 roku.  Z informacji podanych przez Katarzynę Grzduk z biura prasowego PKP S.A. wynika, że jego przebudowa rozpocznie się dopiero za rok.
 
– Obecnie jesteśmy na etapie odbioru dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych to pierwszy kwartał 2020 roku – mówi Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP S.A. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Za wykonanie prac projektowych, wartych prawie pół miliona złotych odpowiedzialne były pracownie z Zakopanego i Krakowa, które musiały opracować całą dokumentację w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków. Wszystko dlatego, że część zabudowań w rejonie dworca PKP jest wpisana do rejestru zabytków, nie mogą więc ulec zniszczeniu. 
 
Dworzec odzyska wygląd z lat 60. XX wieku
 
Budynek dworca PKP w latach 2008-2009 został odnowiony. Za prawie 3 mln zł Polskie Koleje Państwowe wyremontowały poczekalnię dla podróżnych, która zastała połączona z holem głównym, zamontowano zadaszenia nad wejściami do budynku i  przystosowały toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz oczyściły i dokonały konserwacji elewacji budynku. 
 
Teraz, po upływie 10 lat PKP wznawia przebudowę budynku rzeszowskiego dworca głównego. Po renowacji obiekt nadal zachowa swój modernistyczny charakter, a jego hol zostanie odtworzony zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Pozostała część ma być przebudowana w taki sposób, by zwiększyć komfort obsługi pasażerów: pojawią się windy, ścieżki prowadzące i odpowiednio dostosowane toalety czy pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie się też miejsce dla podziemnych kondygnacji, które będą prowadzić do peronów i na drugą stronę stacji. 
 
Dworzec ma odzyskać wygląd z początku lat 60. XX wieku. W południowo-zachodnim narożniku budynku ponownie zawiśnie zegar, który przez wiele lat wyróżniał rzeszowski dworzec. W pobliżu ma być też więcej stoisk handlowych i gastronomicznych. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy