Reklama

Biznes

W tym roku chasydzi przylecą do Jasionki dwa razy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 06.03.2019
44788_cadyk
Share
Udostępnij
Kilkanaście samolotów czarterowych i prawie 2 tysiące chasydów na ich pokładzie przybyło już w tym roku na podrzeszowskie lotnisko, by stamtąd udać się na grób cadyka Elimelecha w Leżajsku. Dwukrotnie większa fala pielgrzymów spodziewana jest pod koniec marca. W tym roku, zgodnie z żydowskim kalendarzem, rocznica śmierci cadyk wypada bowiem dwukrotnie.
 
W tym roku przypada 233. rocznica śmierci Elimelecha Weissbluma – pierwszego cadyka w historii judaizmu i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu, którego grób znajduje się w Leżajsku.  Chasydzi wierzą, że co roku w rocznicę swojej śmierci cadyk  zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci, sukcesy w pracy. Zapisują je na karteczkach – kwitełach i składają przy grobie cadyka. 
 
Zgodnie z żydowskim kalendarzem w tym roku okazja do celebrowania tej rocznicy nadarza się dwukrotnie: 26 lutego oraz 28 marca. Cadyk zmarł w miesiącu adar, który przypada w okolicach naszego marca. Jednak co dwa-trzy lata miesiąc adar występuje dwa razy. Tak zdarzyło się właśnie w tym roku, więc pielgrzymi przybędą dwukrotnie. 28 marca ma ich być ok. 5 tysięcy. To Żydzi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji.
 
– Czartery z pielgrzymami to gratka dla miłośników lotnictwa, którzy „polują” z obiektywami na rzadko widywane na polskim niebie maszyny – mówi Marcin Kołacz z biura prasowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. – W lutym jednym z takich rarytasów był Airbus A321neo LR w barwach izraelskiego przewoźnika Arkia, goszczący po raz pierwszy w naszym kraju. 
 
***
 
Elimelech Weissblum zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz jako najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu – buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Ruch ten narodził się w latach trzydziestych XVIII wieku na Ukrainie i w Polsce południowo-wschodniej. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko poprzez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki. Leżajsk, licznie zamieszkiwany przez Żydów, do II Wojny Światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy