Coraz więcej osób w niemal każdym wieku marzy o tym, aby pewnego dnia samodzielnie usiąść za sterami samolotu. Niektórym wystarczają sporadyczne loty jedynie dla celów rozrywkowych, jednak wiele osób decyduje się na to, aby stać się pilotem zawodowym. Jednak, aby było to możliwe, trzeba zdać licencję zawodową CPL(A). Sprawdź, jakie warunki należy spełnić i jak będzie wyglądać szkolenie, które przygotuje cię do zdobycia licencji.
Gdzie można zdobyć zawodową licencję CPL(A)?
Aktualnie istnieje kilka firm szkoleniowych, które pozwalają uzyskać wiedzę i praktykę niezbędną do ubiegania się o licencję zawodową CPL(A). Jednak, jeśli zależy nam na merytorycznej wiedzy oraz doświadczonych instruktorach, którzy wyjawią nam swoje sekrety związane z samodzielnym lotem samolotem, to warto wybrać firmę https://www.goldwings.pl/.
Wymagania, które musi spełnić kandydat
Każdy kandydat, który zgłosi się na szkolenie, musi mieć ukończony 18. rok życia. Kolejnym warunkiem będzie zdobycie minimum średniego wykształcenia. Ważna staje się również praktyka związana z lataniem, dlatego też licencje może zdobyć kandydat, który wykonał minimum 200 h nalotu ogólnego, gdzie najlepiej, aby połowa z niego była nalotem dowódczym. Przy czym ważne jest również wyodrębnienie co najmniej 20h nalotu dowódczego po trasach.
Następnym warunkiem jest wykonanie lotu po trasie, którego długość nie będzie krótsza, niż 540 km. Zwraca się również uwagę na to, aby w trakcie takiego lotu odbyły się dwa lądowania na dwóch różnych lotniskach, a w trakcie lądowania maszyna ma zostać całkowicie zatrzymana. Warunkiem jest również to, aby żadne z lotnisk nie należało do lotnisk odlotu.
Aby spełnić wszystkie kryteria i ubiegać się o licencję zawodową, trzeba mieć na koncie przynajmniej 5 h lotu w nocy, a w trakcie ich trwania należy minimum 5 razy samodzielnie lądować i startować.
Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że jednym z wymogów związanych ze zdobyciem zawodowej licencji CPL(A) jest wcześniejsze ukończenie szkolenia i uzyskanie potwierdzenia. Koniecznie trzeba posiadać również orzeczenie lotniczo-lekarskie pierwszej klasy.
Przebieg szkolenia
Kurs CPL(A) składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Na część praktyczną składa się co najmniej 23 godziny lotów szkolnych oraz 5 godzin symulatora. Zatem bardzo często cały kurs trwa 14 dni, po których można starać się o zdobycie licencji zawodowej CPL(A).
Uprawnienia
Nawet osoby całkowicie początkujące, kiedy kończą szkolenie, mają możliwość uzyskać licencję, dzięki której będą mogli rozpocząć pracę zawodową w liniach lotniczych. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to możliwe, jedynie, wtedy gdy wybierzemy dobrą szkołę, gdzie pracują instruktorzy, którzy pozwolą nam na szybkie i efektywne zdobywanie wiedzy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że, nawet kiedy posiadamy zawodową licencję, to najważniejsze staje się zyskanie doświadczenia, dlatego wiele osób znacznie zwiększa sobie ilość godzin, w których trakcie będą mogli jeszcze więcej latać wybraną maszyną.