Reklama

Biznes

Rusza budowa nowej stacji PKP Rzeszów Zachodni. Zamkną al. Wyzwolenia

Alina Bosak
Dodano: 08.08.2018
40307_co
Share
Udostępnij

W Rzeszowie rozpoczyna się warta 250 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Na pierwszy ogień idzie budowa nowego dworca kolejowego Rzeszów Zachodni. Powstanie on w rejonie wiaduktu nad al. Wyzwolenia. W związku z przebudową samego wiaduktu, od poniedziałku, 13 sierpnia aleja będzie zamykana dla samochodów na noc. Zaplanowano objazdy.

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad al. Wyzwolenia spowoduje utrudnienia przez tydzień, od 13 do 19 sierpnia. Od godz. 23. w nocy do 4. nad ranem aleja będzie zamknięta dla samochodów na odcinku od ul. Przy Torze do ronda im. Koby. Od ul. Lubelskiej i Warszawskiej w kierunku Krakowa będzie objazd przez rondo im. Jana Pawła II, ul. Marszałkowską, Piłsudskiego i Krakowską. Przez centrum Rzeszowa będą również przejeżdżać kierowcy, podążający od Krakowa na Lublin i Warszawę.

Utrudnienia wiążą się z początkiem wielkiej kolejowej inwestycji, która w Rzeszowie potrwa do 2021 roku i obejmuje przebudowę stacji Rzeszów Główny oraz budowę nowego przystanku Rzeszów Zachodni w okolicy al. Wyzwolenia. Inwestycja warta jest ok. 250 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Rzeszów podpisały 12 czerwca br. Prace w latach 2018 – 2021 wykona konsorcjum 4 firm: Track Tec Construction Sp. z o.o., Inżynieria Rzeszów S.A., Intop Warszawa Sp. z o.o., Infrakol Sp. z o.o. Sp. k.

Przebudową wiaduktu nad Al. Wyzwolenia zajmuje się firma Intop. Nowy przystanek Rzeszów Zachodni będzie wyposażony w wiaty, ławki i informacje pasażerską. Skorzystają z niego osoby o ograniczonej mobilności, gdyż na peronach zaplanowano windę oraz pochylnię. Co ważne ułatwi dotarcie podróżującym koleją dotarcie do szkół i zakładów pracy zlokalizowanych w tej okolicy.

W ramach inwestycji przebudowane będą w sumie cztery wiaduktu w Rzeszowie. W Rzeszowie jeden wiadukt będzie przebudowany przy ul. Batorego i trzy nad al. Wyzwolenia. Wiadukt nad ul. Batorego zostanie wzmocniony i poszerzony, dzięki czemu pociągi pojadą sprawniej i bezpieczniej, poprawi się także komunikacja drogowa. Przebudowana zostanie także ulica i zamontowane będą nowe urządzenia na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Marii Konopnickiej. PLK wymienią również tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Zmieni się stacja Rzeszów Główny – będą wyższe perony, windy i schody ruchome, a także przejście podziemne, które zastąpi dotychczasową kładkę nad torami. Pojawi się także nowoczesny system informacji dla pasażerów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy