Bez wątpienia długi potrafią skutecznie utrudnić życie codzienne. Dotyczy to każdej osoby, jednak w szczególności taka sytuacja może być niebezpieczna, gdy zadłużymy naszą firmę. Wtedy zazwyczaj odnosi się to do wyższych kwot, zatem trudniej jest je spłacić. Warto też zwrócić uwagę na to, że windykacja w kraju oraz ta poza granicami Polski różni się między sobą, więc należałoby dowiedzieć się dokładnie, czym jest windykacja międzynarodowa.
Windykacja międzynarodowa – co to jest?
Warto zwrócić uwagę na to, że windykacja międzynarodowa często bywa też nazywana windykacją globalną. Zauważalne jest zatem to, że ma bardzo szeroki, wręcz światowy zasięg. Możliwe jest, pociągniecie do odpowiedzialności finansowej nawet osobę, która znajduje się w innym kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że globalne działanie wiąże się z licznymi utrudnieniami. Przede wszystkim chodzi tu o przepisy i regulacje prawne, które mogą różnić się w poszczególnych krajach. Właśnie dlatego wręcz niemożliwe jest to, by samodzielnie odnaleźć dłużnika. Konieczne jest to, by zajęła się tym wyspecjalizowana w swoim fachu firma, jak np. http://www.europejski-nakaz.pl/windykacja_miedzynarodowa/. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że odzyskamy nasze pieniądze.
Jakie są rodzaje windykacji międzynarodowej?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieją dwa rodzaje windykacji międzynarodowej. Możemy mieć więc do czynienia z windykacją polubowna lub sądową. Różnią się one między sobą przede wszystkim tym, w jaki sposób uzyskiwana jest spłata zadłużenia, ale też postawy dłużnika.
Windykacja polubowna
Bywa też nazywana windykacją miękką. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z tego rodzajem windykacji mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik chce współpracować. Zazwyczaj w takiej sytuacji osoba zadłużona dostaje stosowne powiadomienia, w których zawarta jest informacja dotycząca obowiązku oraz terminie spłaty. Poza tym dłużnik dostaje też upomnienia, ale są też prowadzone z nim negocjacje. Warto zwrócić uwagę na to, że windykacja polubowna polega przede wszystkim właśnie na negocjacji. Dzięki temu obie strony mogą łatwiej dojść do porozumienia. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań, na które może zdecydować się dłużnik, jest pożyczka na spłatę długów. Zazwyczaj taką opcję proponują firmy zajmujące się windykacją międzynarodową. Niewątpliwą korzyścią takiego rozwiązania jest usunięcie imienia i nazwiska dłużnika z bazy Biura Informacji Gospodarczej. Jednak do spłaty pozostanie nowe zobowiązanie.
Windykacja sądowa
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ten rodzaj windykacji jest twardą formą i odbywa się przy pomocy sądu. Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj jest to drugie rozwiązanie, a zazwyczaj następuje tylko wtedy, gdy windykacja polubowna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Wynikiem procesu zawsze będzie wyrok sądowy, który zazwyczaj skutkuje nakazem spłaty długów. Należałoby też podkreślić, że przede wszystkim wykorzystuje się tę formę windykacji przy dużych zobowiązaniach finansowych.