Reklama

Biznes

Dębicka ziemia obiecana

Anna Olech
Dodano: 16.04.2013
3431_arkus_romet
Share
Udostępnij
Kilka tysięcy podmiotów gospodarczych, a wśród nich małe i średnie przedsiębiorstwa, ale też kilka potężnych marek, rozpoznawalnych nie tylko w Polsce. Dębica i jej okolice w skali województwa plasują się bardzo wysoko, biorąc pod uwagę liczbę, ale też wielkość działających firm. Jak to się stało, że wiele większych miast ma mniej rozwinięty przemysł niż Dębica? Ekonomista dr Krzysztof Kaszuba uważa, że w swojej historii miała kilka razy szczęście i doskonale wykorzystała te szanse.
 
Znane marki 

Jeśli przyjrzeć się gospodarczej mapie Podkarpacia to Dębica i jej okolice są miejscem wyjątkowym. W żadnym innym mieście, a ściślej rzecz ujmując powiecie, poza Rzeszowem, nie ma tak dużo dużych i znanych firm. To marki rozpoznawalne znacznie dalej niż tylko Podkarpacie. W Brzeźnicy jest doskonale prosperująca i rozwijająca się Śnieżka Fabryka Farb i Lakierów, w Podgrodziu Arkus&Romet Group, producent rowerów, skuterów, motorowerów i motocykli, a nawet elektrycznego samochodu, a w poddębickiej Nagawczynie prężnie działa Olimp Laboratories, producent artykułów farmaceutycznych, witamin, suplementów diety. Firma jest znana zarówno na rynku polskim, jak i europejskim. Międzynarodowy status osiągnęło również Jabo Marmi, firma zajmująca się importem i obróbką przede wszystkim marmuru, granitu i agglomarmuru. Znane chyba wszystkim podróżującym podkarpackimi drogami jest też logo Taurus i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny produkt tego pilzneńskiego zakładu – golonka podkarpacka. W Dębicy natomiast od lat działają Opony Dębica, obecnie należące do amerykańskiego koncernu Goodyear. 
 
To zaledwie niewielka część firm funkcjonujących w samej Dębicy i jej okolicach. W samej tylko gminie Dębica obecnie jest zarejestrowanych około 3 tysiące podmiotów gospodarczych różnej wielkości. To dużo, ponieważ biorąc pod uwagę uśrednione dane okazuje się, że w podkarpackich gminach działa po około tysiąc firm i przedsiębiorstw. 
 
Wykorzystane możliwości
 
Skąd zatem taka różnica w przypadku tego terenu? – Przede wszystkim na naszą korzyść przemawia połączenie: kolej, zjazdy z pobliskiej autostrady, droga K40, ale z pewnością również nasze podejście w urzędzie gminy do inwestorów – wymienia atuty tych terenów zastępca wójta gminy Dębica Jacek Drobot. – Ułatwiona ścieżka dla przedsiębiorców, którzy zabudowują te tereny jest niezwykle ważna. Przyspieszamy wszystko, co tylko z naszej strony jest możliwe. Jeśli np. dokument można wydać w ciągu dnia, to wydajemy w ciągu dnia i nie czekamy np. tygodnia, który jest przewidziany na taką decyzję. Obieg dokumentów w przypadku inwestorów staramy się maksymalnie skrócić, są traktowani priorytetowo. Tym, którzy już działają, staramy się pomagać, by utrzymać potencjał tego rynku, ponieważ ogromnie dużo mieszkańców gminy pracuje w tych przedsiębiorstwach. A wiadomo, że jedna osoba zatrudniona to średnio 5 osób utrzymujących się z danej firmy. 
 
I jak pokazuje rzeczywistość, daje to wymierne efekty. Ale całkiem dobrze gospodarczo rozwijają też pozostałe gminy w powiecie dębickim. Dzięki temu stopa bezrobocia w powiecie wynosi 13,5 proc. (dane za styczeń 2013 r.), co daje drugie miejsce na Podkarpaciu. Lepiej jest tylko w powiecie sanockim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 13,2 proc. Również w skali całego województwa ten teren wypada bardzo dobrze, ponieważ poziom bezrobocia w regionie w styczniu 2013 r. wynosił 16,3 proc. 

Odrobina szczęście w przeszłości 
 
Ale na to, z czym mamy do czynienia dzisiaj, wpływ miało sporo czynników w przeszłości. Zdaniem doktora Krzysztofa Kaszuby, ekonomisty, rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, Dębica w swojej historii miała kilka razy szczęście – Pierwszy raz dzięki wielkiej postaci, jaką w historii polskiej gospodarki był minister Eugeniusz Kwiatkowski, dzięki któremu powstał Centralny Okręg Przemysłowy – mówi ekonomista. – Jego decyzją właśnie w Dębicy, w ramach COPu, powstała fabryka produkująca opony, która wciąż tam jest, choć już należy do zagranicznego koncernu. Miało to ogromny wpływ na rozwój miasta, ponieważ trzeba pamiętać, że duże przedsiębiorstwo automatycznie generuje co najmniej kilkadziesiąt mniejszych podmiotów gospodarczych. Potrzebni są różni podwykonawcy, poddostawcy. Wtedy właśnie Dębica zaistniała w Polsce.

Ale zdaniem Kaszuby, aby w pełni wyjaśnić historyczny kontekst przemysłowego sukcesu Dębicy, trzeba cofnąć do czasów cesarza Franciszka Józefa, gdy wybudowano linię kolejową Kraków-Lwów, która prowadziła przez Dębicę. – I co ważne – powstał tu również dworzec, a wokół dworców kolejowych automatycznie rozwijało się życie gospodarcze – tłumaczy ekonomista. – Natomiast po raz drugi w swojej historii Dębica miała szczęście, kiedy podsekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa w trudnych latach 80. został Edward Brzostowski. Wówczas w Dębicy ulokowano centrum największej korporacji żywnościowej i rolniczej Polski socjalistycznej, wokół której powstawało mnóstwo firm. To wszystko świetnie zagrało. Pojawili się ludzie, którzy mieli pieniądze, chcieli inwestować, budować firmy , więc miasto i okoliczne miejscowości rozwijały się. 
 
Dziś takie szanse i możliwości rozwoju daje Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, do której swoje tereny chce włączyć gmina Dębica. Od pewnego czasu trwają przygotowania, by do SSE weszły obszary w Pustkowie i Zawadzie. – W Zawadzie został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego i uzyskano zgodę ministra rolnictwa o wyłączenie tych  terenów z produkcji rolnej – wyjaśnia Drobot. – To bardzo ważny krok, ponieważ bez tej zgody nie udałby się zrobić żadnych planów i w tej chwili nawet jeśli strefa by nie powstała, to można tam lokować zakłady przemysłowe. Gmina opracowała koncepcję podziału na działki i zleciła podział tych działek. Dokonujemy podziału gruntu w Agencji Nieruchomości Rolnych na mniejsze tereny, które później będą mogły być wystawione na sprzedaż przez Agencję. Natomiast w sprawie terenów w Pustkowie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie uzbrojenia terenów inwestycyjnych na kwotę ok. 10 mln zł. W tej chwili czekamy na decyzję.

Dębica wraz z jej otoczeniem zdecydowanie wyróżnia się na tle innych terenów na Podkarpaciu. Niski poziom bezrobocia i dobrze prosperujące przedsiębiorstwa różnej wielkości, w tym kilka doskonale znanych poza regionem, to najlepszy dowód na to, że dobrze wykorzystano szanse.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy