Gwiazdy architektury, naukowcy i praktycy wezmą udział w Smart Congress: Project, Building&City, który odbędzie się podczas Targów Budownictwa Expo Dom w piątek, 6 kwietnia w Rzeszowie. Organizowany po raz pierwszy Smart Congress będzie forum wymiany doświadczeń i poruszy najbardziej aktualne zagadnienia w projektowaniu i zarządzaniu przestrzenią. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką.
Smart Congress: Project, Building & City odbędzie się pierwszego dnia targów, 6 kwietnia br. jako integralna część 23. Międzynarodowych Targów Budownictwa ExpoDom. Uczestnikami wydarzenia będą m.in.: architekci, deweloperzy, inżynierzy, przedstawiciele gmin i samorządów, inwestorzy indywidualni oraz naukowcy. Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. inż. arch. Janusz Rębielak z PAN Wrocław, dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk prof. PK, dr hab. inż. arch. Bogdan Siedlecki i dr inż. arch. Przemysław Markiewicz z Politechniki Krakowskiej.
Kongres zostanie zdominowany przez tematy z zakresu BIM, technologii wykorzystania energii, badania możliwości wpływu OZE na budynki, odzyskiwania energii, zarządzania cyklem życia budynku, miast czy inteligentnych technologie ułatwiające pracę na placu budowy.
Dyskusja o innowacji w budownictwie jednorodzinnym i wieloskalowym
Tematem wiodącym będzie kwestia, która interesuje wszystkich zwiedzających: innowacje i technologie IT w budownictwie, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielkoskalowym jak i urbanistyce. Paneliści i prelegenci będą dyskutować o zintegrowanym systemie inteligentnego projektowania.
– Nie nadążamy za błyskawicznym postępem technologicznym i dostępnymi możliwościami. Chcemy, żeby zwiedzający dowiadywali się o tym właśnie na targach, żeby tutaj otrzymywali porady inwestycyjne oraz informacje o najnowszych rozwiązaniach – wyjaśnia Robert Bielówka. – Zasugerowaliśmy też wystawcom, aby przygotowując ofertę targową, uwzględnili w niej technologie IT w budownictwie. Aby zwiedzający mogli bez problemu trafić na takie informacje, postanowiliśmy przygotować specjalną trasę.
Zdaniem arch. Macieja Jamrożego, zarówno targi, jak i kongres będą źródłem wiedzy zwłaszcza dla tych, którzy dopiero planują inwestycje. W inteligentnym budownictwie XXI w. niezmiernie ważny jest zintegrowany system projektowania, który przekłada się na nie tylko na sam projekt, realizację, ale przede wszystkim na przyszły komfort jego użytkowników, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów. – Architekt to zawód zaufania publicznego. Inwestorzy przychodzą do nas po panaceum na ich wątpliwość. Branża stale się zmienia, a architekci muszą ciągle się kształcić i rozwijać aby za zmianami nadążyć – temu właśnie ma służyć kongres – tłumaczy.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla uczestników
Smart Congress będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jednak ze względów organizacyjnych, warto wcześniej zgłosić swój udział w wydarzeniu. Wstęp jest bezpłatny. –Kongres będzie dostępny na bieżąco w formie multimedialnej. Dzięki telebimom transmitującym wykłady i panele, wystawcy będą mogli uczestniczyć w kongresie, nie opuszczając swoich stoisk.
W specjalnie przygotowanych salach odbędą się zajęcia warsztatowe, a integralną częścią wydarzenia będzie Archiczwartek (organizowany cyklicznie w Rzeszowie przez SARP Rzeszów), który wyjątkowo odbędzie się w piątek. Tematem spotkania będzie Buliding Information Modeling (BIM) – oraz odpowiedzi jak wykorzystać nowoczesne technologie w projektowaniu. Wezmą w nim udział m.in. arch. Bogusław Barnaś, arch. Maciej Łobos, a także gwiazdy współczesnej architektury.
– W krajach rozwiniętych na tysiącach placów budowy funkcjonują specjalne kioski informatyczne, z których może korzystać każdy pracownik, kontrolować postęp prac, zakres i harmonogram, z niezwykła precyzją poznać każdy detal, instrukcję montażu lub sprawdzić, jak dany element będzie wyglądał w obrazie 3D. Podobne technologie wykorzystywane są nawet w Rosji. W Polsce jednak króluje dokumentacja papierowa, a opisana integracja to nadal pieśń przyszłości,, choć niezbyt już odległej, w szczególności dlatego że w przetargach publicznych nadal brak jest standardów i przejrzystych regulacji prawnych – wyjaśnia arch. Maciej Jamroży. – Technologia komputerowego modelowania informacji o budynku staje się jednak rzeczywistością nawet nad Wisłą, czerpiemy z doświadczeń sąsiadów, w sejmie trwają zaawansowane prace, aby wprowadzić standardy w prawie zamówień publicznych a już dziś część większych obiektów finansowych ze środków publicznych realizowana jest w oparciu o tę technologię.
Program Smart Congress
piątek, 6 kwietnia
godz. 8.45- 9.45, parter
Na dzień dobry
Nowoczesne projektowanie i budownictwo w edukacji – teoria a rzeczywistość oczami praktyków
Panel dla nauczycieli i wykładowców szkół średnich i uczelni wyższych
Prowadzący: Stowarzyszenie Architektów Polskich w Rzeszowie, Podkarpacka izba Architektów, Izba Inżynierów Budownictwa
godz. 9.30-10.00
Rejestracja na kongres i warsztaty
godz. 10, antresola, II piętro
Smart Project, Building&City – oficjalne otwarcie konferencji
godz. 10-11, antresola, II piętro
Panel SMART PROJECT. Inteligentne projektowanie XXI wieku
Otwarcie i prowadzenie: prof. dr inż. arch. Janusz Rębielak, Politechnika Krakowska
Prelegenci: arch. Maciej Jamroży, SARP Rzeszów Urban Project z Rzeszowa, MPOIA; arch. Grzegorz Dąbrowski, Urban Project z Rzeszowa; Piotr Bilon, CEO, Project manager Wayman z Gdańska; Mateusz Zborowski, CEO, Wayman ERP z Krakowa
godz. 11-12, antresola II piętro
Panel SMART BUILDING. Nowoczesne i energooszczędne budynki
Otwarcie i prowadzenie: dr inż. arch. Bogdan Siedlecki, Politechnika Krakowska
Prelegenci: arch. Bogusław Barnaś, MPOIA, BXBstudio z Krakowa; arch. Kamil Biskup, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
godz. 12-13, antresola II piętro
Panel SMART CITY. Inteligentne miasta
Otwarcie i prowadzenie dr inż. arch. Przemysław Markiewicz, Politechnika Krakowska
Prelegenci: arch. Maciej Łobos, PKOIA, MWM Building Design Group z Rzeszowa; arch. Wojciech Sumlet, MPOIA, Politechnika Krakowska, dr inż. Artur Warchoł, ProGea 4 D
godz. 13-16.40, parter
Warsztaty BIM w praktyce
godz. 16.45-18.00, parter
Wykład gwiazd architektury. Archiczwartek w piątek.
Prowadzący: arch. Marek Chrobak, prezes SARP Rzeszów; arch. Maciej Jamroży, zarząd SARP Rzeszów, MPOIA
Prelegenci: arch. Maciej Łobos, arch. Bogusław Barnaś
godz. 18.00-19.00, II piętro, antresola
Zakończenie kongresu, rozdanie nagród targowych.
Pełny program kongresu znajduje się
tutaj.