Reklama

Biznes

Lotnicze Podkarpacie w 99. rocznicę Święta Lotnictwa Polskiego

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.08.2017
34071_samolot
Share
Udostępnij
W regionie, który od prawie 100 lat ma tradycje lotnicze i który w ostatnich 40 latach wykształcił na Politechnice Rzeszowskiej ponad 700 pilotów lotnictwa cywilnego latających w liniach lotniczych na całym świecie, nijak nie pamiętać o dacie 28 sierpnia, czyli Święcie Lotnictwa Polskiego. Po raz pierwszy obchodzonego już w 1918 roku- w czas odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
W tym roku Politechnika Rzeszowska świętuje też jubileusz 40 – lecia Ośrodka Kształcenia Lotniczego,  gdzie co roku około 20 studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa na specjalności "pilotaż" zdobywa licencję pilota samolotowego liniowego, a żadna inna politechnika w Polsce nie prowadzi tego typu działalności.
 
Święto Lotnictwa Polskiego ma zaś swoją już całkiem długą historię – mówi Witold Ostrowski, instruktor pilot z Ośrodka Kształcenia Lotniczego. – Od 1918 roku do 1931 roku był to Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzony 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu porucznik Stefan Bastyra i porucznik Janusz de Beaurain bojowym polskim samolotem wojskowym Brandenburg C1 w 1918 roku. 
 
 
Brandenburg C1 .
 
Od 1932 roku lotnicze święto obchodzono w tym samym dniu, co Święto Niepodległości. Taki był rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, który w związku z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie 11 listopada 1932 ustanowił ten dzień Świętem Lotnictwa Polskiego.
 
Koniec II wojny światowej wyznaczył kres świata, jaki zapamiętała II Rzeczpospolita. Już w 1945 roku Naczelny Dowódca WP Dzień Lotnictwa Polskiego przeniósł na 1 września. Ale i ta data długo nie przetrwała. W 1950 roku ówczesny Minister Obrony Narodowej święto lotnictwa wyznaczył na 23 sierpnia – w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku. 
 
 
 Biało – czerwone szachownice na polskich samolotach.
 
W III RP doczekaliśmy się Święta Lotnictwa Polskiego obchodzonego 28 sierpnia. Decyzja Ministra Obrony Narodowej została podjęta w 1993 roku i przez ostatnie 24 lata, na szczęście, nie zmienia się. 
 
– Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego, a  obchodzone w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 – dodaje Witold Ostrowski. 
 
Spoglądają w przestworza na polskich lotników i ich samoloty warto też wiedzieć, że biało -czerwone szachownice na ich maszynach to pamiątka z 1918 roku, kiedy to w odradzającym się państwie polskim biało – czerwone szachownice wprowadzono jako znak rozpoznawczy eskadr lotniczych.
 
Słynna w lotnictwie "szachownica".
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy