Siwaki z Medyni, szkło z Krosna i czekolada z Uherców Mineralnych to ekoprodukty, które reprezentują Podkarpacie podczas tegorocznej edycji Polish Design Island. Wystawa zostanie pokazana w Gdańsku, Brukseli, Łodzi, Kopenhadze i Szczecinie.
Polish Design Island to projekt realizowany przez Stowarzyszenie MiastoHolizm. Jego celem jest prezentacja najciekawszego polskiego dizajnu. Eksponaty umieszczone w czarnym kontenerze morskim (Mobilnym Instytucie Kultury), zaaranżowanym na wzór przestrzeni mieszkalnej.
W Mobilnym Instytucie Kultury zaprezentowane zostaną trzy produkty z Podkarpacia. Szklane karafki do serwowania wody i wina – Krosno z linii Fado. Zaprojektowanej w słynnej hucie szkła naczynia są formowane ręcznie i łączone z naturalnym korkiem. Jak podkreślają organizatorzy wystawy, połączenie szkła i ekologicznego materiału wpisuje się w nowoczesny styl życia.
Archiwum Huta Szkła w Krośnie
Druga propozycja z naszego regionu to czekolada z Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, a konkretnie Andromeda z Kolekcji galaktycznej, z czarną porzeczką, słodem i chmielem. Ta niezwykła kompozycja została skomponowana przez Agnieszkę Łopatę, założycielkę Wytwórni, Andrzeja Czecha i cholocatiera Mirosława Pelczara.
Na wystawę trafiły także Siwaki 10/960 z Medyni Głogowskiej, wykonane przez Andrzeja Plizgę. Nowoczesne naczynia ceramiczne zaprojektowane zostały przez Olgę Milczyńską, Antoninę Kiliś, Magdalenę Mojsiejuk oraz Irminę Grishnę z poznańskiej School Of Form. Nazwa kolekcji odnosi się do czasu wypalania naczyń w piecu garncarskim (10 godzin) przy temperaturze 960 stopni. Kolor ceramiki osiąga się dzięki specjalnej technologii wypału, polegającej na odcięciu dostępu powietrza do komory pieca w końcowej fazie wypalania. Naczynia posiadają niezbędne badania materiału do kontaktu z żywnością. Z powodzeniem można używać ich do pieczenia w piekarniku elektrycznym, gotowania na ogniu czy parzenia napojów.
Archiwum Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior
Polish Design Island, obejmująca dzieła 30 twórców z 10 regionów Polski, odwiedza 5 miast – Gdańsk, Brukselę, Łódź, Kopenhagę i Szczecin. Swój tour de design zaczyna 24 lipca w Gdańsku. Później wystawa jako oficjalna część Brussels Design September zaprezentowana zostanie w Brukseli na Pl. Św. Katarzyny. Całości wernisażowych wydarzeń towarzyszyć będzie oprawa muzyczna oraz 3D mapping. Następny jest Łódź Design Festival. Do Kopenhago wystawa dotrze w październiku, będzie ją można zwiedzać przy siedzibie Ambasady RP. Potem wróci do Polski, do Szczecina. Przedsięwzięcie objęła honorowym patronatem Ambasada RP i Instytut Polski w Brukseli.