Reklama

Biznes

Wystartował pierwszy na Podkarpaciu akcelerator dla start-upów

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.12.2016
30570_glowne
Share
Udostępnij
Osoby, które mają pomysł na innowacyjny biznes, mogą aplikować do akceleratora Start In Podkarpackie. Jest to pierwszy na Podkarpaciu akcelerator dla start-upów, wzorowany na rozwiązaniach funkcjonujących w Dolinie Krzemowej. Chętni mogą zgłaszać się poprzez formularz on-line. Dziesięciu finalistów poznamy pod koniec stycznia 2017 r. Przez trzy miesiące będą się oni szkolić i pracować ze specjalistami, którzy przygotują ich na Demo Day – dnia, w którym zaprezentują się przed potencjalnymi inwestorami. Jeśli zainteresują ich swoim produktem, będą mieli szansę pozyskania funduszy niezbędnych do wprowadzenia go na rynek.

Akcelerator Start In Podkarpackie to inicjatywa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. bazuje na rozwiązaniach, które z powodzeniem funkcjonują w Dolinie Krzemowej, gdzie start-upy z całego świata szukają wsparcia dla swoich pomysłów biznesowych. Podkarpacki akcelerator jest częścią ekosystemu Start In Podkarpackie, sprzyjającemu rozwojowi nowych technologii oraz współpracy między społecznością start-upowców, przedsiębiorców i uczelni wyższych.

– Od momentu, kiedy ogłosiliśmy start akceleratora, w każdym tygodniu pojawiają się zapytania z nim związane. Zainteresowanie jest bardzo duże, a do udziału zachęcamy wszystkich, którzy mają świetny pomysł na biznes. Akcelerator stwarza duże szanse, by ten pomysł zrealizować – przyznaje Janusz Fudała, prezes RARR S.A, jeden z pomysłodawców akceleratora.

Na czym polega rekrutacja do akceleratora

Rekrutacja uczestników odbywać się będzie przez cały styczeń 2017 r. na posiedzeniach rady akceleratora. Nadesłane zgłoszenia będą wstępnie oceniane, a następnie na radę akceleratora zapraszani będą pomysłodawcy z najbardziej rokującymi rozwiązaniami. Pod koniec stycznia 2017 r. odbędzie się ostatnie posiedzenie rady Start In Podkarpackie, które wyłoni 10 finalistów. Poznamy ich 26 stycznia podczas konferencji Internet of Things, która odbędzie się w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.

Celem Akceleratora Start In Podkarpackie jest przeprowadzenie startupu przez jego pierwszą fazę rozwoju i  doprowadzenie projektu do etapu MVP (Minimum Viable Product). Następnym krokiem będzie skojarzenie startupu z odpowiednim Aniołem Biznesu, który poprzez zainwestowany kapitał, kontakty i swoje doświadczenie pomoże rozwinąć projekt (tzw. smart money). Start-upowcy będą szkoleni w zakresie skutecznego pitchingu przed inwestorami i efektywnego nawiązywania współpracy. Przez trzy miesiące będą uczestniczyć w obowiązkowych szkoleniach i warsztatach ze specjalistami w swoich dziedzinach, będą to m.in. szkolenia z zakresu technik sprzedaży, modeli biznesowych, marketingu, konstruowania planu finansowego, budowania wizerunku i zarządzania.

W maju 2017 r. odbędzie się Demo Day, podczas którego start-upowcy zaprezentują przed inwestorami swoje przedsięwzięcie. Po każdym 5-minutowym pitch elevatorze (czyli krótkiej prezentacji pomysłu) przez kolejne parę minut będą udzielać odpowiedzi na pytania z nim związane. Inwestorzy wchodząc w dany projekt dostarczą kompilację pomocy – doradztwa, mentoringu, kontaktów, a także pieniędzy.

Duże firmy chcą zainwestować w start-upy

– Naszym celem jest doprowadzenie do jak największej ilości transakcji kapitałowych na rynku start-upów w województwie podkarpackim. Start-upy, które będą aktywnie uczestniczyć w naszym programie, dostaną szansę zaprezentowania się przed inwestorami gotowymi do zainwestowania znaczących sum kapitału. To niepowtarzalna okazja dla młodych firm, żeby pozyskać nie tylko kapitał, ale mentoring i doświadczenie dużych firm. Mamy nadzieję, że innowacyjne podejście młodych przedsiębiorców z doświadczeniem inwestorów zaprocentuje utworzeniem i ugruntowaniem się na rynku start-upów z województwa podkarpackiego – mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A.

– Prowadzimy wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami, nie wszystkie są sformalizowane, ale zainteresowanie jest bardzo duże. Dla korporacji przeznaczenie środków na wejście kapitałowe jest mało znaczącym kosztem, natomiast zysk, jaki mogą dzięki temu wypracować, spory – dodaje Janusz Fudała.

Osoby zainteresowane udziałem w akceleratorze Start In Podkarpackie mogą składać aplikacje poprzez formularz on-line dostępny na http://startinpodkarpackie.pl/aplikacja-online/

Do udziału zapraszane są start-upy z Podkarpacia, a także spoza regionu. Jeśli dojdzie do transakcji, startupy będą zapraszane do Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego AEROPOLIS.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy