Reklama

Biznes

Rozmowy o innowacyjnych projektach podczas śniadania biznesowego

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 26.01.2016
24491_0K3A8266
Share
Udostępnij
Jedenaście nowych firm rozpoczęło działalność w Inkubatorze Technologicznym w drugiej połowie 2015 roku. W sumie funkcjonują tu 33 firmy, które reprezentują różne branże, ale łączy je innowacyjność. Teraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego chce, by połączyły je jeszcze wspólne projekty i wzajemna współpraca. Temu właśnie ma służyć idea organizowania śniadań biznesowych, regularnych, nieformalnych spotkań dla przedsiębiorców. Drugie z kolei śniadanie biznesowe odbyło się we wtorek, 26 stycznia.
 
Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem drugiego półrocza 2015 roku w Inkubatorze. Janusz Fudała, prezes RARR S.A, podkreślał, że to spotkanie jest istotne ze względu na wymiar relacji międzyludzkich, które mają duże znaczenie w budowaniu przewagi konkurencyjnej nad innymi firmami w innych inkubatorach czy w regionie w ogóle.
 
– Inkubator Technologiczny działa od 3 lat. W takim gronie spotykamy się kolejny raz i mam nadzieję, że te spotkania staną się u nas tradycją. Jako Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego zakończyliśmy w ubiegłym roku dwa duże projekty inwestycyjne. Odważyliśmy się otworzyć laboratorium. W Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS są dwa laboratoria. Laboratorium Badawcze dla Politechniki Rzeszowskiej i Laboratorium Biotechnologii AEROPOLIS na Zalesiu. Dzięki Państwu Inkubator ciągle się rozrasta – mówiła do biznesmenów Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A.
 
Wiceprezes Barbara Kostyra zachęcała przedsiębiorców do korzystania z usług rzecznika patentowego i eksperta od wzornictwa przemysłowego w Inkubatorze, którzy udzielają porad także firmom z zewnątrz. Podkreślała, że od 2016 roku firmy mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu, m.in. komory klimatycznej, drukarek 3D, spektrofotometru czy kamer termowizyjnych.
 
21 firm stworzyło 138 miejsc pracy w 2015 roku
 
W pierwszym półroczu 2015 roku do Inkubatora weszło 10 nowych firm, które zadeklarowały  zatrudnienie 79 osób. W drugim półroczu – 11 firm dających zatrudnienie 59 osobom. Od 1 lipca do 31 grudnia 2015 roku do Inkubatora dołączyło 11 nowych firm, m.in.: EKES Poland Sp. z. o.o., HR Contact, Guehring Aviation Tools Servives, SFI Polska, SMI Europe, The BLPS Group Sp. Z o.o. , PNP Systems Sp. z o.o., CC Metal, Engram Services, Vianat Sp. Z o.o. Sp. k.
 
EKES Poland Sp. z. o.o. powstała w maju 2015 roku i zatrudnia 6 osób. – Firma należy do grupy EKES, założonej przez trzech inżynierów firmy Rolls-Royce. Ma siedziby w Szkocji, Anglii, Niemczech i w Polsce, tu w Jasionce. Głównym klientem jest firma Rolls-Royce, a także MTU, dla których dostarczamy rozwiązania konstrukcyjne – mówił Tomasz Lisiecki.
 
Katarzyna Szudy z HR Contact podkreślała, że działając w Inkubatorze od lipca  zdążyła nawiązać współpracę w sześcioma innymi firmami z Inkubatora Technologicznego. – Na razie zatrudniamy pięć osób, naszym atutem jest pełen zakres usług umożliwiających wybór odpowiedniego personelu. Robimy wyszukiwania bezpośrednie, mamy 10 lat doświadczenia rekrutacji, jesteśmy skuteczni, w ciągu 4 tygodni potrafimy dostarczyć firmie kandydata – przekonywała współwłaścicielka firmy.

Technologie satelitarne i… napój z aronii
 
Kolejna firma, która dołączyła do Inkubatora Technologicznego w drugim półroczu 2015 r., SFI Polska, powstała w sierpniu 2015 roku, ale spółka-matka ma doświadczenie wieloletnie. – Zajmujemy się projektowaniem systemów transportu bliskiego, ale i projektowaniem i wykonaniem maszyn do recyklingu odpadów. Projektujemy modele w 3D, promujemy wśród pracowników świadomość ekologiczną, rozpowszechniamy szkolenia językowe i podnoszące kwalifikacje. W Inkubatorze chcemy prowadzić badania przemyśle recyklingowym – opowiadała Justyna Maik-Przystasz z SFI Polska.
 
Jakub Świętosławski z zespołu PNP Systems Sp. z o.o., zaznaczał, że celem spółki jest tworzenie i rozwijanie w Inkubatorze innowacyjnych rozwiązań na styku lotnictwa i technologii satelitarnych. 
 
Natomiast Vianat Sp. z o.o. Sp. k. to jedyna firma z branży biotechnologicznej, jaka funkcjonuje w Inkubatorze. Zajmuje się produkcją napoju z aronii, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W produkcji wykorzystano wiedzę chronioną aż dwoma zgłoszeniami patentowymi. Napój aroniowy prezentowany był na EXPO w Mediolanie. Firma powstała w grudniu 2015 r. i dopiero rozpoczyna zatrudnienie. 
 
Po prezentacji przedsiębiorcy udali się na wspólne śniadanie, podczas którego mogli wymienić się doświadczeniami i nawiązać kontakty. Spotkanie zakończyło się dwoma warsztatami. Pierwszy, pt. „Sztuka skutecznej komunikacji w biznesie”, poprowadził Tomasz Hermaniuk. Drugi, pt. „Pomiędzy rywalizacją a współpracą – czyli budowanie skutecznego zespołu” – Andrzej Lesiak.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy