Reklama

Biznes

Badania na zlecenie biznesu w nowym laboratorium Inkubatora

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 14.12.2015
23848_0K3A0667
Share
Udostępnij
Firmy z Polski i zagranicy będą mogły zlecać wykonanie specjalistycznych badań na użytek przemysłu w nowo powstałym Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania AEROPOLIS. Laboratorium mieści się w nowym budynku IT 4 w kompleksie Inkubatora Technologicznego PPNT AEROPOLIS, który zostanie otwarty we środę, 16 grudnia. Wartość projektu, w wyniku którego powstał budynek IT 4, opiewa na prawie 28 milionów zł, z czego samo wyposażenie laboratorium kosztowało 10,8 mln zł.
 
Czwarty budynek kompleksu ma prawie 4 tysiące m kw. Powierzchnia produkcyjno-usługowa obejmuje 13 pomieszczeń, w tym 10 przeznaczonych jest do wynajęcia przez początkujące firmy, a w 3 należących do laboratorium zainstalowano sprzęt laboratoryjny. Część socjalno-biurowa mieści 20 pokoi biurowych o powierzchni około 26 m kw.  przeznaczonych do wynajęcia. Nowością w Inkubatorze jest powierzchnia open-space office, jaka powstała z myślą o najmłodszych przedsiębiorcach i studentach, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu. Obejmuje ona 5 stanowisk biurowych 1-osobowych; 4 stanowiska biurowe 2-osobowe; 10-osobowa sala narad.
 
Supernowoczesny sprzęt do badań
 
„Perełką” nowopowstałego budynku  jest Laboratorium Materiałoznawstwa  i Prototypowania AEROPOLIS. – Oferta laboratorium skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, a także do przedsiębiorstw terenu Podkarpacia i całej Polski oraz inwestorów zagranicznych, którzy mogą zlecać badania na nowoczesnym sprzęcie – zaznacza Agnieszka Florek z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. 
 
Ręczny spektrometr rentgenowskiej spektroskopii fluorescencyjnej z dyspersją energii (EDXRF) przeznaczony do wykonywania szybkich i nieniszczących analiz. W komorze klimatycznej firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw (reklamówki, worki foliowe, itp.) pod kątem biodegradacji, badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli; branża fotowoltaiczna – testy wilgotnościwo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych. Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nade szczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.
 
Wyniki badań  interpretują naukowcy współpracujący z przemysłem
 
W laboratorium funkcjonuje też pracownia szybkiego prototypowania wyposażona w skaner optyczny i  dwie drukarki 3D, a także wiele innych nowoczesnych sprzętów, pozwalających na szeroki wachlarz badań. Z przestrzennego skanera optycznego umożliwiającego skanowanie 3D mogą korzystać producenci z przemysłu lotniczego, samochodowego i dóbr konsumpcyjnych oraz ich dostawcy. Dostępna w laboratorium drukarka w technologii SLS ma ogromny potencjał produkcyjny i może być zastosowana przy produkcji prototypów telefonów, części maszyn i ich napędów, części zamiennych dla branży AGD, a nawet biżuterii i dodatków.  Z kolei wielkoformatowa drukarka w technologii 3SP pozwala na nawet produkcję wyjątkowo dużych modeli 3D z zachowaniem dokładności detali –  dedykowana jest przemysłowi, lotnictwu i medycynie, jubilerom, dentystom.  Na wyposażeniu  laboratorium znajdują się także kamery termowizyjne, z których może korzystać branża  odnawialnych źródeł energii, np. w pomiaru generatorów w gondolach wiatraków czy pomiarów ogniw fotowoltaicznych; kamery te znajdują szerokie zastosowanie w procesie sterylizacji opakowań medycznych i przy określaniu temperatury obudowy komór spalania silników lotniczych. 
 
Przed zakupem wszystkie nowoczesne urządzenia konsultowane były z przedsiębiorcami, aby odpowiadały ich potrzebom. Badania na sprzęcie laboratoryjnym będzie prowadzić grupa wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają te urządzenia. Przedsiębiorcy mogą więc być pewni, że zlecają badania w odpowiednie ręce. Laboratorium zapewnia także możliwość interpretacji wyników badań przez kadrę wyższych uczelni – współpracującą z przemysłem.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy