Reklama

Biznes

Otwarcie Zakładu Nauk o Człowieku na Uniwersytecie Rzeszowskim

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 19.10.2015
22827_28931_sklanska-2
Share
Udostępnij
Blisko 23 miliony złotych kosztował Zakład Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, który został otwarty w poniedziałek, 19 października. Jego powstanie było warunkiem uruchomienia na uczelni kierunku lekarskiego. W nowo powstałym prosektorium studenci medycyny będą uczyć się anatomii prawidłowej człowieka, histologii z embriologią, anatomii patologicznej człowieka oraz medycyny sądowej. Zdaniem uczelni, jest to najnowocześniejsze prosektorium w tej części Europy.

Zakład Nauk o Człowieku znajduje się u zbiegu ul. Zenitowej i Leszka Czarnego, w pobliżu Szpitala Wojewódzkiego nr 2. W prosektorium będą działały cztery jednostki – Anatomia Prawidłowa i Patologiczna Człowieka, Histologia z Embriologią oraz Medycyna Sądowa. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych oraz jednego piętra podziemnego. Powstał na powierzchni 0,65 hektara. Jego wykonawcą była firma Skanska. Kubatura obiektu wynosi 14 tys. m³, a powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2,3 tys. m². Budynek ma prawie 14 m w najwyższym punkcie, 93 m długości i 15 m szerokości. Zakres prac, które wykonała Skanska, obejmuje także wyposażenie sal i laboratoriów dydaktycznych. 
 
Gdzie zmarli uczą żywych
 
Od początku października budynek tętni życiem, ponieważ rozpoczęły się w nim zajęcia z anatomii i histologii. Zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Patomorfologii rozpoczynają się od trzeciego roku studiów, a w Zakładzie Medycyny Sądowej od piątego roku.

Zakład Anatomii wypełni studentom ponad połowę czasu przeznaczonego na dydaktykę na I roku studiów. Łacińska maksyma widniejąca nad drzwiami wejściowymi do zakładu „HIC MORTUI DOCENT VIVOS” (Tu zmarli uczą żywych) podkreśla, że źródłem wiedzy anatomicznej jest przede wszystkim ciało ludzkie. W dydaktyce pomogą bardzo realistyczne modele całej sylwetki jak również poszczególnych narządów składających się na układy organizmu człowieka. 
 
Wirtualny stół anatomiczny i wysokiej klasy mikroskopy
 
Największym atutem i powodem do dumy jest wirtualny stół anatomiczny, którym mogą się pochwalić jedynie trzy uczelnie medyczne prowadzące kierunek lekarski. Wyposażony w najnowsze oprogramowanie będzie służył nie tylko studentom I roku studiów, ale także lekarzom podnoszącym swoje kwalifikacje w trakcie specjalizacji, zwłaszcza zabiegowych. Pozwala na swoim ekranie wyświetlić interaktywny obraz całego ciała człowieka w rzeczywistych rozmiarach. Umożliwia optyczne sterowanie dotykowe, a w bibliotece obrazów zawarty jest pełnopostaciowy, cyfrowy model żeński i męski do nauki anatomii ogólnej. Stwarza także możliwość wirtualnego przycinania w dowolnie wybranej płaszczyźnie, wyodrębnianie poszczególnych warstw i struktur, ich obracanie i powiększanie.
 
Natomiast wysokiej klasy mikroskopy oraz ekrany komputerowe w  sali ćwiczeń dla histologii i patomorfologii umożliwiają prowadzącym zajęcia znalezienie na własnym szkiełku mikroskopowym pożądanej struktury i przekazanie tego obrazu na monitory studentów. Wyposażenie sali stwarza dobre podstawy do przygotowania nowoczesnej płaszczyzny e-learningowej, ponieważ mikroskopia wirtualna staje się doskonałym narzędziem dydaktycznym dla nauk morfologicznych.
 
Ponadto Katedra Nauk Morfologicznych jest systematycznie wyposażana w inne urządzenia i aparaturę służącą przede wszystkim dydaktyce, ale także działalności naukowej.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy