Reklama

Biznes

Autostrada A4 Tarnów – Rzeszów w albumie firmy Sagier

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 24.07.2015
21253_20150519_zachod_060
Share
Udostępnij
Na czym polega technologia nasuwania podłużnego? Czym różni się konstrukcja dwułukowa od jednołukowej? Co to jest awanbek albo bagrowanie? Czy przejście dla zwierząt nad autostradą może być większe od boiska piłkarskiego? Jaki wpływ ma budowa autostrady na nośność kur w okolicy? 
 
Te i wiele innych ciekawostek poznałem zbierając materiały jako redaktor albumu „Autostrada A4 Tarnów – Rzeszów”, który nasz wydawca – firma Sagier – przygotował na zlecenie rzeszowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 
 
Album pokazuje budowę autostrady A4 na czterech odcinkach pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem, gdzie zamawiającym (inwestorem) był właśnie Oddział GDDKiA w Rzeszowie: Tarnów Północ – Dębica Wschód, Dębica Wschód – Rzeszów Zachód, Rzeszów Zachód – Rzeszów Północ i Rzeszów Północ – Rzeszów Wschód.
 
W albumie wypowiadają się przedstawiciele rzeszowskiego Oddziału GDDKiA (na czele z kierownikami projeków: Andrzejem Prajsnarem, Andrzejem Smyrskim i Rafałem Ziobro) oraz kierownicy budów reprezentujący wykonawców – firmy Strabag, Budimex i Mostostal Warszawa: Filip Bacik, Jarosław Jochymek i Tomasz Meler. Opowiadają oni o specyfice budowy poszczególnych odcinków, opisują najciekawsze obiekty inżynierskie i technologie zastosowane przy ich wznoszeniu, opowiadają o trudnościach, które spowodowały, że na dwóch odcinkach doszło do zerwania kontraktów z pierwszym wykonawcą.  Okazało się przy tym np., że technologie stosowane przy budowie autostrady są nierzadko tak skomplikowane, a przy tym tak ciekawe, iż zdołały zafascynować mnie – pod względem inżynierskim kompletnego laika.
 
Niewątpliwym walorem albumu są widowiskowe zdjęcia przedstawiające fragmenty autostrady z ziemi i lotu ptaka, poszczególne obiekty inżynierskie w różnych fazach ich budowy czy specjalistyczny sprzęt użyty do budowy autostrady.
 
A4 była niewątpliwie największą inwestycją drogową w historii Małopolski i Podkarpacia. Stanowiła ogromne wyzwanie inżynierskie i logistyczne, a bezpośrednio zaangażowanym w budowę na wszystkich jej etapach (projektantom, przedstawicielom inwestora i wykonawców) przyniosła – co podkreślali moi rozmówcy – wielką satysfakcję zawodową. Ten album powstał jako forma podziękowania za ich wysiłek.
 
Autostrada A4 Tarnów – Rzeszów, wydawca: Sagier PR, Rzeszów 2015, st. 200.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy