Reklama

Biznes

FA Krosno do końca roku podwoi swoją produkcję

Anna Olech
Dodano: 20.05.2015
19621_12356_IMG_8804
Share
Udostępnij
Krośnieńska firma produkująca sprężyny gazowe do samochodów kończy programy inwestycje, dzięki którym do końca roku zwiększy swoje moce produkcyjne. Zamiast 3 mln sztuk rocznie będzie mogła wytwarzać ich aż 6 mln. Dzięki temu FA Krosno ma realne szanse być drugim producentem sprężyn gazowych w Europie. 
 
– Rozwijamy się bardzo szybko, pracujemy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, mamy wzrost zamówień od klientów, więc musimy inwestować – tłumaczy Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno. –  Od kilku już lat realizujemy trzy innowacyjne programy inwestycyjne z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Są to dwa programy inwestycyjne oraz tzw. program B2B – program informatyczny do komunikacji z klientami oraz dostawcami. 
 
Krośnieńskiej firmie programy inwestycyjne pozwolą nie tylko podnieść moce produkcyjne dzięki nowoczesnym zautomatyzowanym liniom produkcyjnym, ale również rozbudować dział badawczo-rozwojowy. Jak podkreśla Waliszewski produkcja FA Krosno wymaga bardzo dużo nakładów inżynierskich oraz pracy rozwojowej, więc konieczna była rozbudowa laboratoriów, urządzeń testujących i zdolności badawczo-rozwojowych. W tej chwili FA Krosno ma już jedną ochronę patentową opracowaną przez swoich inżynierów i przygotowuje trzy kolejne wnioski. 
 
Inwestycje m.in. w nowe linie produkcyjne nie zmienią znacząco zatrudnienia w firmie, w której obecnie pracuje ok. 250 osób, jednak zdecydowanie unowocześni przedsiębiorstwo. FA Krosno ma też realne szanse drugim producentem sprężyn gazowych w Europie. Obecnie firma jest na trzecim miejscu w Europie wśród producentów sprężyn gazowych. Ale tak dynamiczny rozwój pozwoli myśleć o tym, by w ciągu 2-3 lat była tuż za liderem rynku. W ubiegłym roku FA Krosno wyprodukowało ok. 2,5 mln sztuk sprężyn gazowych, w tym roku według założeń produkcja powinna być wyższa o kilkanaście procent. – Obecnie moce produkcyjne są na poziomie 3 mln sztuk rocznie. W ubiegłym miesiącu sprzedaliśmy 250 tys. sztuk, co jest na poziome niemal 100 procent naszych mocy produkcyjnych. Ale dzięki tym inwestycjom pod koniec tego roku będziemy mieli dwukrotnie większą moc produkcyjną – 6 mln sztuk rocznie. To pozwoli nam złapać oddech i wrócić do 5-dniowego tygodnia pracy – mówi Leszek Waliszewski.
 
FA Krosno powstała w 2006 roku, na bazie nieistniejącej Fabryki Amortyzatorów. Główną część produkcji firmy stanowią sprężyny gazowe, czyli rodzaj siłownika pneumatycznego. Te produkowane w Krośnie działają w większości samochodów Fiata, Iveco, Man, Scanii, eksportowane są nie tylko do Europy, ale również do Meksyku, Brazylii, Turcji i Stanów Zjednoczonych. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy