Reklama

Biznes

Odcinek A4 Tarnów-Dębica będzie otwarty do 30 października

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 23.10.2014
15472_DSC_0074
Share
Udostępnij
Odcinek autostrady A4 Tarnów – Dębica zostanie udostępniony 30 października br. – dowiedzieliśmy się w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A to by oznaczało, że od listopada będzie brakowało już tylko jednego odcinka – z Rzeszowa do Jarosławia – do tego, by można było przejechać autostradą od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami. 
 
Cały ciąg główny odcinka Tarnów-Dębica będzie można przejechać dwoma jezdniami i dwoma pasami, z wyjątkiem estakady nad Wisłoką koło Dębicy, składającej się z dwóch równoległych mostów, po której na razie przejechać będzie można jednym mostem w dwóch kierunkach. Na drugim trwają jeszcze prace: robione są hydroizolacje płyty, zbrojenie kap chodnikowych i układana jest warstwa wiążąca, czyli przedostatnia warstwa nawierzchni.
 
Oprócz tego montowane są ekrany akustyczne, ogrodzenie i bariery drogowe. Trwa rekultywacja terenu i zabiegi pielęgnacyjne zieleni. Na MOP-ach (miejscach obsługi podróżnych) trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków i przy wiatach dla podróżnych. Prowadzone są roboty wykończeniowe na drogach dojazdowych i poprzecznych oraz odwodnienie i melioracje. 
 
Opóźnienie na estakadzie wynika stąd, że prace tamże zostały przerwane przez poprzedniego wykonawcę w czerwcu 2012 r. Wstrzymanie robót nastąpiło bez zabezpieczenia wykonanych prac, na niekorzystnych etapach realizacji budowy.  W wykonanej konstrukcji powstały liczne rysy, ubytki w betonie oraz odchyłki w kształcie przekroju poprzecznego, nastąpiła korozja niezabezpieczonego zbrojenia i splotów stali sprężającej, doszło też do nieprawidłowego ustawienia łożysk docelowych. Konieczne było opracowanie programu zamiennego dokończenia budowy przez nowego wykonawcę. 
 
Umowę na budowę odcinka autostrady A4 od węzła Tarnów Krzyż do węzła Dębica Pustynia podpisano w maju ub.r. Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum firm Heilit – Woerner Budowlana Sp. z o.o. oraz Budimex S.A. Wartość umowy wyniosła 981,5 mln zł. Firma Heilit – Woerner Budowlana Sp. z o.o. od 20 października br. zmieniła nazwę na Strabag Infrastruktura Południe Sp.z o.o.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy