Reklama

Biznes

Na Podkarpaciu rośnie na 100 ha farma fotowoltaiczna

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 04.01.2023
70578_solartech_farma
Share
Udostępnij
W grudniu w Jeziórku 10 km od Tarnobrzega PGE Energia Odnawialna rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. W 2024 roku instalacja PV Jeziórko położona na 100 ha osiągnie moc 153 MW. – Tylko pierwsza faza budowy PV Jeziórko, która zakończy się w grudniu przyszłego roku, zasili ponad 50 tys. gospodarstw domowych – informuje Bartłomiej Zysiński, prezes spółki Solartech, która jest wykonawcą inwestycji.
 
Energia z olbrzymiej instalacji słonecznej PV Jeziórko popłynie do sieci elektroenergetycznej już w przyszłym roku. W 2023 roku zostanie zainstalowanych blisko 200 tys. modułów monokrystalicznych o mocy jednostkowej 500 W. W kolejnym roku na ok. 100 hektarach pojawią się słoneczne generatory o łącznej mocy 100 MW. Docelowa moc 153 MW zostanie osiągnięta w 2024 roku. Roczna produkcja energii w modułach o łącznej mocy 100 MW szacowana jest na poziomie 107 tys. MWh.
 
– Projektując instalacje postawiliśmy na najnowsze technologie. Zastosowanie modułów bifacjalnych jest zgodne z ogólnoświatowym trendem. Tego rodzaju słoneczne generatory produkują energię na bazie światła docierające do dwóch stron ogniwa. Ich jakość pozwoli na uzyskanie wysokich wskaźników produkcji energii – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes Solartech, spółki będącej głównym wykonawcą inwestycji w formule „pod klucz”.
 
Do budowy instalacji fotowoltaicznej zostanie użytych 12 000 tzw. stołów konstrukcyjnych, na których pojawią się moduły fotowoltaiczne. Zostanie zainstalowanych też kilkanaście stacji transformatorowych oraz prawie 300 falowników stringowych, będących „sercem” każdego systemu słonecznego. Postęp realizacji prac będzie zależał od warunków pogodowych. 
Instalacja PV Jeziórko to inwestycja realizowana na zlecenie spółki PGE Energia Odnawialna, należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, największego producenta energii elektrycznej w Polsce. Inwestor chce do końca 2030 roku osiągnąć łącznie 3 GW w instalacjach słonecznych. 

Ile mocy OZE w polskiej energetyce?

Instalacje PV Jeziórko powstaje w gminie Grębów, około 10 km od Tarnobrzega. Jak zapewnia wykonawca, farma fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna dla mieszkańców i otoczenia, gdyż przeszła wszystkie procedury środowiskowe. 

Bezemisyjna energia przekłada się na ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza oraz zazielenienie krajowego miksu energetycznego. 

Obecnie łączna moc zainstalowana w polskiej energetyce słonecznej wynosi 11 461,4 MW (dane ARE za październik 2022 roku). Oznacza to, że PV Jeziórko znacznie zwiększy słonecznej potencjał Polski, ale nie tylko.

PV Jeziórko angażuje potencjał lokalnych firm i kadr specjalistów

W Polsce w najbliższych latach będzie pojawiać się coraz więcej inwestycji w OZE. Dla samorządów przełożą się one na dodatkowe wpływy z tytułu podatków (np. od gruntów). Na zlecenia na usługi liczą także lokalne firmy. Duże farmy budzą zainteresowanie, można je oglądać jednak tylko z zewnątrz, na ich teren nie wolno wchodzić ze względów bezpieczeństwa.  
 
– Nieużytki rolne zostaną odpowiednio zagospodarowane i spożytkowane. Tylko pierwsza faza budowy PV Jeziórko, która zakończy się w grudniu przyszłego roku, zasili ponad 50 tys. gospodarstw domowych, zaś z tytułu podatku budżet gminny będzie bogatszy o kilka milionów złotych w skali roku – informuje Zysiński. 

Generalni wykonawcy jak Solartech podczas projektowania i budowy instalacji OZE starają się korzystać z potencjału lokalnych pracowników oraz firm. W ten sposób zainwestowany kapitał pozostaje w Polsce. Wykonawca już zaangażował w inwestycje pierwsze osoby, a to dopiero początek.
 
– Zatrudniliśmy na potrzeby budowy PV Jeziórko lokalnego inżyniera elektryka, szukamy obecnie kilku inżynierów budowy z tych terenów – dodaje.  
 
Solartech będzie korzystać z usług lokalnego ornitologa, firmy saperskiej, firmy wycinającej drzewa. Wykonawca skorzysta też z usług podmiotów związanych z wynajmem nieruchomości oraz geodezją. Prezes zapowiedział, że wykonawca będzie szukał m.in. dostawców kruszywa pod budowę drogi do farmy fotowoltaicznej. 
 
Solartech angażuje polskich specjalistów i usług także przy innych inwestycjach. Dotychczas firma wybudowała kilkadziesiąt farm o mocy do 1 MW na terenie Polski. W 2020 roku wykonała pierwsze 4 farmy PV w grupie PGE. To nie wszystko – polska firma działa też międzynarodowo. Realizuje obecnie 20 instalacji dla chińskiego inwestora Chint oraz 31 dla RPower. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy