Reklama

Biznes

Biznes też może być EKO

Anna Olech
Dodano: 05.12.2012
1147_eko
Share
Udostępnij
Jakim obowiązkom względem ochrony środowiska podlegają firmy? W jaki sposób nowoczesne przedsiębiorstwa mogą chronić środowisko? Jakie istnieją możliwości finansowania proekologicznych działalności? I wreszcie, jakie korzyści ekonomiczne płyną z EKO-Outsourcingu? To zaledwie kilka pytań, na jakie starano odpowiedzieć się w czasie konferencji zorganizowanej przez rzeszowski Oddział SEKA S.A.. Spotkanie odbyło się 29 listopada br. w Hotelu Nowy Dwór w Zaczerniu k. Rzeszowa.

Firma SEKA S.A. już po raz drugi prowadzi projekt „Konferencje Eko-Outsourcing”. Jest to cykl 13 bezpłatnych konferencji organizowanych w największych miastach Polski i właśnie w ramach tego projektu odbyło się rzeszowskie spotkanie dla przedstawicieli dużych, rozwijających się firm z całego Podkarpacia. Tematem konferencji były obowiązki przedsiębiorstwa wynikające z przepisów o ochronie środowiska. Organizatorom zależało przede wszystkim na tym, by przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się, czego wymaga od nich prawo w kwestii ochrony środowiska, ale też jakie stoją przed nimi możliwości dofinansowań czy też inwestowania w nowoczesne, a co za tym idzie, obniżające koszty pracy, technologie.

Zarządzaj energią, oszczędzaj pieniądze

Czy wprowadzając w swoim przedsiębiorstwie system zarządzania energią rzeczywiście zaoszczędzić? Takie pytanie zadawała sobie spora grupa uczestników zaproszonych przez firmę SEKA S.A. na konferencję. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Wraz ze wzrostem kosztów energii oraz, mocno poruszanej w ostatnich latach, kwestii zmiany klimatu, efektywność energetyczna stała się niezwykle ważna. Z przeprowadzanych badań wynika, że przedsiębiorstwa i organizacje tracą energię głównie z powodu nieprecyzyjnie zaplanowanych procesów i niewystarczających systemów zrządzania. A tracąc energię, tracą pieniądze. Natomiast z punktu widzenia wpływu na środowisko, brak oszczędności energii to niepotrzebne zanieczyszczenia. Poza tym, klienci coraz częściej interesują się, jak dane firmy wpływają na środowisko naturalne i jak angażują się w jego ochronę. Jak zatem wyróżnić się wśród konkurencji i równocześnie mieć dowód, że przedsiębiorstwo doskonale radzi sobie w kwestii efektywności energetycznej? Odpowiedzią jest ISO 500001, czyli dobrowolna Międzynarodowa Norma opracowana przez ISO (Międzynarodową Organizację Normalizacyjną). Wydana 11 czerwca 2011 roku ISO 50001 przedstawia wymagania dla systemów zarządzania energią. – ISO 50001 przynosi korzyści zarówno dla dużych, jak i małych organizacji, w sektorze publicznym i prywatnym, w produkcji i usługach, we wszystkich regionach świata – wyjaśnia Agnieszka Ronkiewicz z Jednostki Certyfikującej Systemy Zarządzania – SGS Polska. – ISO 50001 tworzy ramy do zarządzania energią dla zakładów przemysłowych, firm handlowych, urzędów i instytucji rządowych. Szacuje się, że ta norma ukierunkowana na szerokie zastosowanie w różnych branżach, może wpłynąć na 60 proc. światowego zużycia energii.
 
Wdrożenie tego sytemu przynosi wymierne korzyści. Pozwala np. wprowadzić procesy, które są niezbędne do poprawy efektywności energetycznej, w tym również wydajności, wykorzystania, zużycia i intensywności energetycznej. Efektem tego jest zmniejszenie kosztów energii oraz emisji gazów cieplarnianych.

Skąd fundusze na proekologiczność?
 
Zarządzający przedsiębiorstwami często twierdzą, że ich działania na rzecz ochrony środowiska są zablokowane brakiem funduszy. Ale okazuje się, że istnieje sporo możliwości finansowania działań na rzecz środowiska przez te firmy. Niektóre banki mają przygotowane specjalne oferty, ukierunkowane właśnie na te cele. Jednym z trzech najbardziej zaangażowanych w finansowanie odnawialnych źródeł energii banków w Polsce jest Bank BGŻ i ma specjalną ofertę dla firm, ale również i osób prywatnych, które poszukują środków na realizację projektów proekologicznych. W 2011 roku udzielił kredytów w wysokości ponad 320 mln zł, które zostały przeznaczone właśnie na ten cel. Firmy, które chciałyby skorzystać z oferty, mają do wyboru dwa kredyty inwestycyjny: Zielona Energia oraz Czysta Energia. 
 
– Kredyt Zielona Energia jest skierowany do firm i rolników i przeznaczony na finansowanie budowę elektrowni wiatrowych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej lub energii cieplnej z biomasy i biogazu – wymienia Agnieszka Gajewska, Doradca Biznesowy Klienta w BGŻ S.A. w Rzeszowie. – Minimalna kwota kredytu do 1 mln zł lub jego równowartość w walucie wymienialnej, a okres kredytowania to nawet 15 lat. Natomiast z kredytu Czysta Energia mogą być sfinansowane technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub też wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Ta oferta jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw wg definicji Unii Europejskiej, minimalna kwota kredytowa to 100 tys. zł lub 25 tys. euro, a maksymalna 1 mln euro lub równowartość z polskiej walucie. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 10 lat.
 
Kwestia ochrony środowiska to niezwykle ważka sprawa w biznesie. Nierzadko przedsiębiorcy nie znają swoich praw i obowiązków w tym zakresie. Nie wiedzą, jakie mają możliwości, by z jednej strony dbać o otoczenie, a z drugiej oszczędzać. W tym właśnie celu prowadzony jest projekt „Konferencji EKO-Outsourcing”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy