Reklama

Biznes

Rzeszowianie chcą deszczowych ogrodów i altany edukacyjnej

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.08.2022
66155_eko
Share
Udostępnij
Blisko 10 propozycji zgłoszono do tegorocznej, trzeciej już edycji projektu “Rzeszów to MY”, realizowanego przez Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab w Rzeszowie. Do 10 lipca rzeszowianie zgłaszali swoje pomysły na poprawę jakości życia w mieście (“smart living”) w trzech obszarach: nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska dla mieszkańców, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleń w mieście. Spośród nadesłanych pomysłów Rada Projektowa wybrała 3, które rekomendowane są do wdrożenia na terenie Rzeszowa: ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna.
 
Pierwsza z propozycji to Ogrody Deszczowe na Paniadze, które mają być receptą na zachodzące zmiany klimatyczne, jak również podwyższenie bioróżnorodności i retencji wody opadowej, która zamiast spływać do kanalizacji będzie gromadzona i stopniowo oddawana do atmosfery. Pomysł podpowiedziany został przez uczestników obywatelskiej Sieci “OKO na Klimat”.

Zielona Wiata Rowerowa w Rzeszowie

Drugi z rekomendowanych do zrealizowania pomysłów to Zielona Wiata Rowerowa, która łączyć ma cele społeczne, czyli miejsce do parkowania jednośladów, z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Te ostatnie realizowane mają być poprzez samowystarczalną roślinność, retencję wody opadowej oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza. 
 
Zielonej Wiaty Rowerowej nie ma jeszcze w Rzeszowie i wiele osób będzie chciało ją zobaczyć na żywo, jako absolutnie innowacyjny pomysł. Podobne były już realizowane w Polsce, jako zielone wiaty rowerowe lub przystankowe, np. w Radomiu, Ciechanowie, Białymstoku czy Trójmieście – pisze o swojej propozycji pani Edyta Turkawska.  
 
Altana edukacyjna – trzeci projekt – ma być zrealizowana w ogrodzie owocowo-warzywnym przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. 
 
Altana będzie centrum edukacyjnym i warsztatowym podczas ekologicznej uprawy roślin oraz centrum integracji międzypokoleniowej. Stanowić będzie nie tylko schronienie dla użytkowników ogrodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale będzie też miejscem spotkań osób, zajmujących się uprawą oraz poznających tajniki pielęgnacji roślin. Będzie stanowiła część wystawienniczą zbieranych plonów- pisze pomysłodawczyni, Bożena Zięba. 

Projekt Rzeszów to MY

Dzięki poprzednim edycjom projektu w Rzeszowie pojawiły się m.in. budki dla jerzyków i domki dla jeży oraz ławka solarna, która zamontowana została w Parku Jedności Polonii z Macierzą.  Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 11 pojawił się ekologiczny, antysmogowy mural, a w Parku Kultury i Wypoczynku Trzmielowisko, czyli miejsce do obserwacji życia i pracy owadów zapylających. 
 
Rada Projektowa obradowała w składzie: 
Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie 
Dr inż. Paweł Potyrański, Dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa,
Tomasz Kamiński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa,
Robert Walawender, Przewodniczący Komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, Radny Miasta Rzeszowa 
Tomasz Skoczylas, Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy