Reklama

Biznes

Nowy przetarg na dokończenie odcinka A4 Rzeszów – Jarosław

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 17.02.2014
10977_20131118wschod029s
Share
Udostępnij
W ciągu 14 miesięcy ma zostać dokończona budowa ponad 40-kilometrowego odcinka A4 między Rzeszowem a Jarosławiem. W piątek, 14 lutego, został ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy.
 
Drogowcy oceniają zaawansowanie prac na tym odcinku na prawie 70 proc. Termin składania ofert upływa 27 marca. Umowę z nowym wykonawcą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce podpisać we wrześniu. – Nowy wykonawca zobowiązany będzie do wykonania tzw. kamienia milowego, co oznacza, że w terminie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia, ukończy roboty i uzyska pozwolenia na użytkowanie jednej jezdni autostrady A4 od węzła Rzeszów Wschód (bez węzła) do węzła Wierzbna, węzła Łańcut oraz węzła Przeworsk – informuje Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. 
 
Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co oznacza, że musi być zakończona i rozliczona do końca 2015 r., inaczej te pieniądze przepadną. GDDKiA nie obawia się, że nowy wykonawca nie zdąży. – Ma dostateczną ilość czasu, by zdążyć z pracami – zapewnia Bartosz Wysocki.
 
Przypomnijmy, że nowy przetarg na dokończenie odcinka odbędzie się dlatego, że 14 stycznia GDDKiA odstąpiła od umowy z konsorcjum Polimex Mostostal S.A. i Doprastav a.s. Powodem były duże opóźnienia w realizacji kontraktu. 
 
Konsorcjum, jak twierdzi GDDKiA, nie realizowało także swoich zobowiązań wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Wobec tego GDDKiA, która jest inwestorem, rozpoczęła wypłatę pieniędzy dla nich, mimo że nie zawierała z nimi umów. – Do tej pory, w ramach solidarnej odpowiedzialności określonej kodeksem Cywilnym, poszkodowani przedsiębiorcy otrzymali od GDDKiA 85 mln zł. Kolejne 140 mln zł zostały wypłacone 240 usługodawcom i dostawcom na podstawie tzw. dyspozycji zapłaty. Dodatkowo wszczęta została procedura składania wniosków na podstawie ustawy z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności. Do tej pory złożonych zostało 17 wniosków na kwotę niespełna 1,8 mln zł – informuje Bartosz Wysocki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy