Reklama

Biznes

1000 czujników ruchu rozpozna pieszych na skrzyżowaniach

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.05.2022
63575_ulica
Share
Udostępnij
Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wprowadzona zostanie automatyczna detekcja ruchu. Dzięki niej piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu nie będą musieli wciskać przycisków. Będą wykrywani automatycznie przez system, który uruchomi procedurę zmiany świateł. 
 
Przetarg na realizację w Rzeszowie projektu „Rozbudowa systemu ITS umożliwiająca klasyfikację rodzajową pojazdów kołowych oraz zastosowanie detekcji automatycznej dla pieszych i rowerzystów” został rozstrzygnięty. Zwyciężyła w nim firma Elstop z Nowego Sącza. Koszt inwestycji to prawie 21 mln zł. Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem dofinansowania z Unii Europejskiej. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca. Firma będzie miała sześć miesięcy (od daty podpisania umowy) na przygotowanie dokumentacji projektowej. Zadanie ma być gotowe do grudnia przyszłego roku. Na czym będzie polegać? 

Czujniki ruchu na skrzyżowaniach w Rzeszowie

– Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wprowadzona zostanie automatyczna detekcja ruchu. Dzięki nowym czujnikom (ok. 1000 sztuk) piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu będą wykrywani automatycznie przez system, który rozpocznie procedurę zmiany świateł. Nie będzie potrzeby używania przycisków znajdujących się na sygnalizatorze. Przyciski będą pełniły funkcję alternatywną. Dodatkowo nowe czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
 
Rozbudowa rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego będzie polegała także na dostarczeniu i montażu na skrzyżowaniach i rondach dodatkowych czujników w postaci pętli indukcyjnych. Nowych pętli zamontowanych ma zostać ok. 1200. Zostaną zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą. Dzięki nim będzie można prowadzić jeszcze bardziej szczegółowe analizy dotyczące rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach (np. z podziałem na kategorie pojazdów – osobowe, dostawcze, ciężarowe). Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy