Reklama

Biznes

Basen na Matuszczaka – do końca stycznia będzie dach

Alina Bosak
Dodano: 11.01.2022
59076_basen
Share
Udostępnij
– Mamy nadzieję, że do maja basen przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie będzie gotowy – mówi Artur Gernard z Urzędu Miasta Rzeszowa, zastrzegając, że jest to uzależnione od warunków pogodowych i tego, na ile budowlańcom pozwoli zima.
 
Basen spełniający standardy skoczków do wody z Kadry Narodowej będzie w Rzeszowie zgodnie z umową ma być gotowy w maju. Jest jednak jeszcze sporo do wykonania. – W tej chwili prowadzone są różne prace budowlane przy konstrukcji budynku. Trwa m.in. betonowanie słupów, stropów i ścian. Do końca stycznia ma się zakończyć układanie pokrycia dachowego. W części, w której możliwe są już roboty wykończeniowe, wykonywane są tynki i rozpoczęto układanie płytek – wylicza Artur Gernard z Urzędu Miasta Rzeszowa. – Trwają także prace przy elewacji i montaż instalacji elektrycznej. 

Basen, którego budowa opóźniła się o trzy lata, a jest pilnie potrzebny miastu, które chwaliło się znakomitymi skoczkami do wody ze Stali Rzeszów. W grudniu 2021 przywieźli 26 medali z Zimowych Mistrzostw Polski w skokach do wody, które odbyły się w Poznaniu. Jest nadzieja, że w maju inwestycja wreszcie się zakończy. Warta jest 26 mln zł i należy do największych inwestycji, które są obecnie prowadzone w Rzeszowie. W wysokości 12,5 mln zł inwestycja jest dofinansowana z budżetu państwa, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. 
 
Basen przy ul. Matuszczaka powstaje w miejscu dawnej pływalni. Będzie pełnił funkcję rekreacyjną dla mieszkańców, będzie także profesjonalnym zapleczem treningowym dla sportowców – skoczków do wody, a także miejscem organizacji zawodów. Obiekt przy Matuszczaka spełni zasady FINA obowiązujące podczas zawodów w skokach do wody. Niecka basenowa będzie miała wymiary 25 m na 29 m i głębokość od 5,05m do 1,80 m oraz wieże do skoków z wysokości: 1m, 3m, 5, 7,5 m i 10 m, a także trampoliny 1 m i 3 m. Umożliwi to treningi Kadry Narodowej w skokach indywidualnych i synchronicznych. 

Na pływalni możliwe będzie także szkolenie najmłodszych zawodników. Niecka zostanie wyposażona w elementy zapewniające bezpieczeństwo podczas nauki skakania: system spieniania wody oraz zraszania lustra wody a także system lonż umożliwiający wykonywanie ewolucji przy asekuracji
 
Przy niecce znajdzie się profesjonalna sala gimnastyczna z siłownią do „suchych” treningów,  wyposażona w suchy basen, komplet trampolin, batuty i system video-odtwarzania – wszystko zgodnie z wymaganiami FINA oraz siłownie do treningu kardio.
 
Zostanie też  wykonane 6 torów pływackich. Na basenie będzie możliwa nauka nurkowania, pływania synchronicznego oraz gra w piłkę wodną.
 
W obiekcie nie zabraknie profesjonalnych szatni, sauny, trybun, strefy dla prasy z salą konferencyjną i pomieszczenia dla ratowników. Znajdzie się też parking z 50 miejscami postojowymi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy