Reklama

Biznes

Inwestycje w wino

materiał promocyjny
Dodano: 13.08.2013
6603_wino_ser
Share
Udostępnij
W czasach globalnego kryzysu gospodarczego coraz bardziej popularne stają się alternatywne formy pomnażania kapitału. Już niekoniecznie akcje, obligacje, czy nieruchomości, ale dzieła sztuki i… wino cieszą się coraz większym zainteresowaniem możnych tego świata. Także w Polsce. Warto jednak pamiętać, że aby zarobić na winie, trzeba cierpliwie czekać na zyski.
 
Najdroższym dotychczas winem na świecie było Chateau Lafite z 1797 roku, którego butelka została sprzedana w 1985 roku za 160 tys. funtów. Należało ono do Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta USA.
 
Lepiej jednak inwestować w tańsze trunki. Hitem inwestycyjnym ostatnich lat są wina z Chateau Lafite. Za Carruades de Lafite w 2011 roku płacono 700 funtów za skrzynkę, a w 2012 kosztowało już nawet 2700 funtów. Dlatego nie zaskakują wyliczenia firmy doradczej Wealth Solutions, z których jasno wynika, że Polacy w wina zainwestowali już około 120 mln zł. Sam alkohol produkowany pod inwestycje dotyczy najbardziej wyselekcjonowanych gatunków win, które pochodzą najczęściej z francuskich winnic z rejonu Bordeaux-Medoc, Saint-Jemilion czy rejonów Burgundii. Handel winami odbywa się w Londynie, Singapurze oraz Chicago, natomiast przechowywanie skrzynek z alkoholem w winnicach o wysokim standardzie.
 
Inwestycja w wino może być bardzo intratna, głównie za sprawą zapotrzebowania na cenione roczniki przy ich niewielkiej ilości dostępnej na rynku. Produkcja wybitnych win w każdym roku jest ograniczona z powodu wielkości winnic oraz zabiegów zmniejszających plony w celu podniesienia ich jakości. Jeżeli do tego dodamy fakt, że nie da się wypuścić ponownie na rynek wina z danego rocznika i danej winnicy, oraz to, że trunki po osiągnięciu dojrzałości znikają z rynku w wyniku bieżącej konsumpcji, to wzrost ich wartości w czasie staje się oczywisty. 
 
W dodatku inwestycja w wino posiada wiele zalet. Po pierwsze bezpieczeństwo – na tę formę lokowania pieniędzy kryzys nie ma wpływu. Po drugie wino jest dobrem bardzo trwałym, w porównaniu do np. papierów wartościowych. Wady? Na pewno jest to forma inwestowania pieniędzy dla cierpliwych. Rekomendowany okres inwestycji to minimum 5 lat. Ale może warto czasem poczekać, skoro średnia stopa zwrotu inwestycji w wino jest lepsza niż rynek akcji, czy nawet złota.
 

Najlepszą szklaną oprawę do wina znajdziesz w sklepie HELIOS

ul. Przemysłowa 14, 35-105 Rzeszów,
tel./fax. +48 17 862-91-92, +48 17 862-88-93, +48 17 854-42-24
 
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-17:00, sobota 8:00-13:00
 
 
Odwiedź stronę i sklep internetowy na: www.helios-szklo.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy