Reklama

Biznes

Miliony euro na infrastrukturę kolejową

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 03.07.2013
5502_PKP
Share
Udostępnij
– Mam dobre wiadomości dla mieszkańców naszego województwa. Będą znacznie większe środki na rozwój infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu –  powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami.
 
Ta informacja to wynik wczorajszego spotkania w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w którym uczestniczyli marszałkowie z województw „ściany wschodniej”.  
 
Na infrastrukturę kolejową pięć województw Polski wschodniej otrzyma z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej dodatkowo minimum 250 mln euro.
 
– Na każde województwo przypadnie po ok. 200 mln zł – stwierdził marszałek. Zapowiedział, że w połowie lipca pięciu marszałków z Polski wschodniej będzie miało spotkanie z minister Elżbietą Bieńkowską i prezesem PKP Remigiuszem Paszkiewiczem, na którym zostanie doprecyzowane, które projekty trafią na listę do dofinansowania.
 
Projektem, który mógłby zostać dofinansowany z tych pieniędzy, jest – zdaniem marszałka – „linia związana z naszym szybkim dojazdem do Warszawy”, zgłoszona już zresztą przez woj. świętokrzyskie. – Myślimy też o linii do Lublina i linii Zagórz-Łupków – stwierdził marszałek, dodając, że musi być zachowana zgodność projektowa między co najmniej dwoma województwami. – Jeżeli zdecydujemy się na kierunek Warszawa, to to musi być w zgodzie projektowej z woj. świętokrzyskim – podkreślił Władysław Ortyl.
 
– Bardzo nam zależy na tym, byśmy mogli szybko i bezpiecznie podróżować do Warszawy – powiedział marszałek. – Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma takiego szybkiego, bezpośredniego, prostego połączenia.

Marszałek stwierdził także, że kwota 250 mln euro nie jest sztywna. Jeżeli logika projektowa pokaże, iż powinna być ona zwiększona o np. 10 mln euro, to – jak zapewniła minister Bieńkowska – taka możliwość istnieje.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy