Reklama

Automoto

Mercedes-Benz EQV – pierwszy elektryczny minivan klasy premium.

Materiał Partnera
Dodano: 03.12.2020
52140_20c0433-004-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Pojazd łączy wszechstronność Klasy V z korzyściami wynikającymi z zerowej lokalnej emisji. Ponadto EQV należy do ekosystemu elektromobilności, obejmującego inteligentną nawigację, która aktywnie zarządza zasięgiem, oraz usługami łącznościowymi. Centrum sterowania stanowi system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience). EQV wyznacza również standardy w swojej klasie dzięki zasięgowi 356 kilometrów i szerokiemu spektrum zastosowań, spełniającym różnorodne potrzeby klientów.

Akumulator w EQV jest zainstalowany pod podłogą, co oszczędza miejsce, chroni baterię przed uszkodzeniami i ma korzystny wpływ na środek ciężkości pojazdu. Dzięki temu model ten oferuje taką samą wszechstronność i funkcjonalność wnętrza, jak jego konwencjonalnie zasilana "siostra", Klasa V. 
Liczne konfiguracje ustawień foteli sprawiają, że pojazd może przewieźć nawet osiem osób oraz oferuje spory i ustawny bagażnik do 1410 litrów. 

EQV doskonale nadaje się do wielu zastosowań – nie tylko rekreacyjnych, ale także do użytku jako prestiżowy pojazd firmowy.
Elektryczny EQV z gwiazdą powstaje w fabryce Mercedes-Benz w Vitorii (Hiszpania), gdzie produkowana jest także Klasa V z konwencjonalnym napędem. Dzięki temu można bardziej elastycznie reagować na zamówienia klientów.
 

Potężny napęd
Oprócz wysokiego poziomu funkcjonalności, EQV daje również dużo radości z jazdy, a maksymalny moment obrotowy 362 Nm zapewnia wyjątkową siłę uciągu. Silnik elektryczny ma szczytową moc 150 kW (204 KM) i stałą 70 kW (95 KM), dzięki czemu EQV jest płynny i cichy w prowadzeniu, a jednocześnie wyjątkowo zwrotny – nie tylko ze względu na niski środek ciężkości. Energię dostarcza chłodzony wodą akumulator litowo-jonowy o pojemności użytkowej 90 kWh.

Aby zapewnić wyjątkowo płynną jazdę, dostępne jest opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z automatyczną kontrolą poziomu. W razie potrzeby system może zwiększyć prześwit, a także obniżyć go przy wyższych prędkościach, zmniejszając w ten sposób opór powietrza, co ma pozytywny wpływ na zużycie energii, a tym samym zasięg.

Elektryczna Inteligencja
EQV jest częścią ekosystemu mobilności elektrycznej, który pomaga kierowcy dotrzeć do celu bez obawy o zasięg. Kluczem do tego jest innowacyjny system multimedialny MBUX i aplikacja Mercedes me. Wszystkimi wskaźnikami i ustawieniami właściwymi dla EQ użytkownik steruje poprzez 10,25-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości z menu MBUX EQ. Dzięki Elektrycznej Inteligencji można na przykład aktywować zdalne ustawienie żądanej temperatury wnętrza przed podróżą, regulować ustawienia ładowania i obsługiwać nawigację oraz funkcje Mercedes me Charge.

Elektryczna Inteligencja uruchamia się, gdy tylko użytkownik zacznie planować podróż – albo przez MBUX w samym pojeździe, albo z wyprzedzeniem za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Na starcie MBUX aktualizuje trasę przesłaną do pojazdu przez aplikację na podstawie wielu czynników, takich jak aktualne dane o ruchu i pogodzie, topografia trasy, aktualny zasięg i dostępne stacje ładowania. 

Inteligentny system nawigacji zawsze wybiera zoptymalizowaną trasę z jak najmniejszą liczbą postojów na ładowanie i krótkimi czasami ładowania. Uwzględnia również przewidywany czas ładowania, preferując stacje szybkiego ładowania, a także wstępnie kondycjonując akumulator w ramach przygotowań do tego procesu. Pozostały zasięg jest na bieżąco aktualizowany podczas podróży. System natychmiast reaguje na zmiany, np. gdy kierowca zmieni styl jazdy, co ma wpływ na zużycie energii. Funkcja wyświetlania zasięgu na mapie zapewnia proste i niezawodne planowanie tras zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Kierowca od razu widzi pozostały zasięg.
 

Wygodne ładowanie
EQV jest standardowo dostępny z możliwością wyboru ładowania prądem zmiennym (AC) w domu lub w publicznych stacjach ładowania o mocy do 11 kW, a także prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania o mocy do 110 kW. Możliwe jest również zdefiniowanie stanu zużycia energii, przy którym EQV zaleca następne doładowanie, lub zasięgu, jaki ma pozostać po przybyciu do celu.

Wydajne programy rekuperacji i jazdy
Odzyskiwanie energii podczas hamowania i wytracania prędkości (rekuperacja) zapewnia zoptymalizowaną i wydajną jazdę. Intensywność rekuperacji można ustawić indywidualnie za pomocą manetek umieszczonych za kierownicą. Kierowcy mają do wyboru pięć poziomów rekuperacji:
• W trybie DAuto EQV dostosowuje poziom rekuperacji dynamicznie i przewidująco w zakresie od 0 do -2 m/s², na podstawie danych dostarczonych przez asystentów bezpieczeństwa, kamerę i nawigację.
• W trybie D+ EQV swobodnie się toczy (jazda „na luzie”) bez rekuperacji (0 m/s2).
• W trybie D EQV zwalnia z siłą rekuperacji porównywalną z konwencjonalnym hamowaniem silnikiem (-0,6 m/s2).
• W trybie D- siła rekuperacji wzrasta do -1,5 m/s2.
• W trybie D- – silnik elektryczny zapewnia maksymalną siłę rekuperacji -2 m/s2. W tym trybie można korzystać z tzw. jazdy przy użyciu jednego pedału.
 

Istnieją również cztery programy jazdy, które umożliwiają wybór między maksymalnym komfortem a maksymalnym zasięgiem:
• Standardowe ustawienie Comfort zapewnia pełną moc napędu 150 kW i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu z wysoką wydajnością ogrzewania i klimatyzacji.
• Program Eco oferuje dobre ogrzewanie i klimatyzację, zoptymalizowany zasięg i moc wyjściową 100 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm.
• Program Eco+ jest skonfigurowany pod kątem maksymalnego zasięgu. Moc wyjściowa to 80 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm. Moc ogrzewania i klimatyzacji są znacznie ograniczone.
• Program Sport kładzie nacisk na najlepszą reakcję podczas sportowej jazdy. Daje 150 kW mocy silnika i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu ze jeszcze bardziej dynamicznym przyśpieszeniem oraz wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją.

Pojazdy wyposażone w zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC mają również funkcję podnoszenia Lift, która unosi pojazd przy niskich prędkościach, zapewniając większy prześwit.
 

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie na ul. Krakowskiej 32.
Zapraszamy również do umówienia się na jazdę testową tym modelem oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online: https://tiny.pl/782t1 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy