Reklama

Automoto

Wakacyjna ekologia

Materiał Partnera
Dodano: 28.07.2022
65349_tyt-resizer-750q72
Share
Udostępnij

Wyjazd na wypoczynek wraz z całą rodziną to idealna okazja, by rozpocząć praktykę dbania o dobro natury bez wielkich wyrzeczeń. Ograniczenie produkcji śmieci, sprzyjający środowisku sposób na transport, a także odpowiedzialne zachowanie wobec przyrody to lekcje, których z powodzeniem możemy udzielić dzieciom i sobie nawzajem podczas urlopu!   

Na półmetku wakacji wiele polskich rodzin dopiero szykuje się do wymarzonego wyjazdu. Czas wolny można wykorzystać na rozrywki i odpoczynek, a przy okazji także na… edukację ekologiczną. To ważne szczególnie w kontekście dzieci, które od najmłodszych lat powinny mieć możliwość obserwowania, jak codzienne wybory mogą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Za pomocą kilku prostych sposobów spraw, by wasz rodzinny wyjazd był przygodą w stylu eko. Podpowiadamy jak to zrobić!

Nie zapomnijcie spakować ekologicznych niezbędników!

Poza letnimi ubraniami i okularami przeciwsłonecznymi warto wrzucić do torby podróżnej jeszcze kilka rzeczy wspierających ekologiczne postawy na co dzień. Należą do nich np. butelka z filtrem, dzięki której nie będziemy zmuszeni generować kolejnych śmieci w postaci pustych plastików po napojach. Przydatna będzie także torba płócienna i kilka materiałowych woreczków, do których spakujemy np. owoce na plażę lub inne drobne zakupy. Przed samym wyjazdem warto także przygotować dla całej rodziny przekąski na podróż i włożyć je w pudełka wielorazowego użytku – dzięki temu unikniemy kupowania niezdrowych, pakowanych przekąsek i po raz kolejny zaoszczędzimy na rodzinnej produkcji śmieci!

Wybierzcie przyjazny środowisku transport

Jest do wyboru co najmniej kilka opcji dotarcia do urlopowego celu w stylu eko: od pociągu, przez autokar aż do… samochodu. Właśnie tak, bowiem samochód także może być przyjazny środowisku, jednak pod warunkiem, że będzie napędzany prądem! Jeśli twoja rodzina stoi aktualnie przed wyborem nowego auta, warto rozważyć właśnie wersję elektryczną. Duży, bezpieczny i komfortowy samochód, mieszczący wszystkich członków rodziny wraz z bagażami, to inwestycja nie tylko w ekologiczne wakacje, ale przede wszystkim w „zielone” życie całej rodziny na długie lata. Potwierdzają to badania, według których samochód elektryczny użytkowany w Polsce generuje o ok. 29 proc. mniej dwutlenku węgla w stosunku do auta spalinowego. I to nawet biorąc pod uwagę produkcję baterii do niego i pozyskiwanie prądu ze spalania węgla[i]! Przy okazji, to również cenna lekcja dla dzieci na temat sprzyjających środowisku innowacji, których w ich życiu będzie coraz więcej. Dobrze, by poznawały je już teraz! W napędzanym prądem vanie EQV Mercedes-Benz zmieszczą się nie tylko bagaże, ale także rowery i inne sportowe akcesoria, które umilą wakacje. Martwisz się, że w agroturystyce, do której się wybierasz, nie będzie możliwości naładowania auta po podróży? Bez obaw, podczas gdy ty i twoi bliscy będziecie cieszyć się odpoczynkiem, samochód elektryczny spokojnie naładuje się za pomocą standardowego domowego gniazdka i przenośnej ładowarki.

Dbajcie o naturę na każdym kroku

Wakacyjne szaleństwa na świeżym powietrzu są jak najbardziej uzasadnione podczas urlopu, warto jednak pamiętać, aby nie odciskały piętna na przyrodzie. Wypoczynek w stylu eko to idealna okazja, żeby przekazać dzieciom kilka prostych zasad na temat tego, jak należy się zachowywać względem flory i fauny. Podczas wycieczek po parkach krajobrazowych pamiętajmy, by poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach, nie zrywać kwiatów i nie łamać gałęzi drzew. W przypadku spotkania z sarną lub innym, mniejszym mieszkańcem lasu – nie straszmy go i nie próbujmy dotknąć, bo może to zagrażać jego i naszemu bezpieczeństwu. A jeśli zdecydujemy się na biwak na łonie natury – pamiętajmy, by po jego zakończeniu zabrać ze sobą wszystkie śmieci. W kwestii wakacyjnych pamiątek także warto postawić na ekologię. Chcąc zachować wspomnienia o urlopie na dłużej, wybierajmy rzeczy tworzone przez lokalnych wytwórców, powstałe z naturalnych materiałów. Ręcznie malowany, drewniany obrazek lub figurka to znacznie lepszy wybór niż plastikowy breloczek czy kiepskiej jakości kubek.

Aby żyć duchu ekologicznych ideałów wystarczy stopniowo wprowadzać w naszą codzienność drobne zmiany, które w skali całego życia będą miały ogromne znaczenie dla dobrostanu otaczającej nas natury. W tym wszystkim pamiętajmy o najmłodszych, bowiem dzieci przejmują wzorce postępowania właśnie od dorosłych. Zadbajmy już dziś o to, by „zielone” nawyki były naturalnymi wyborami naszych pociech – dzięki temu budujemy dla nich lepszą przyszłość!

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online 

Foto: Mercedes Benz Polska

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy