Reklama

Świat

Szefowa KE: trzeba rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów dla armii ukraińskiej

Ze Strasburga Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 28.02.2024
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
epa11186011 European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a debate on European Security and Defence at the European Parliament in Strasbourg, France, 28 February 2024. The EU Parliament's session runs from 26 to 29 February 2024. EPA/RONALD WITTEK Dostawca: PAP/EPA.
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK epa11186011 European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a debate on European Security and Defence at the European Parliament in Strasbourg, France, 28 February 2024. The EU Parliament's session runs from 26 to 29 February 2024. EPA/RONALD WITTEK Dostawca: PAP/EPA.
Share
Udostępnij

Unia Europejska powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy – powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Czas rozpocząć rozmowę na temat wykorzystania nieoczekiwanych zysków z zamrożonych aktywów rosyjskich na wspólny zakup sprzętu wojskowego dla Ukrainy” – powiedziała szefowa KE występując w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wezwała UE do większych wysiłków w zakresie polityki obronnej.

“Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia” – dodała.

Zagrożenie wojny w Europie

Von der Leyen powiedziała, że zagrożenie wojną dla UE „może nie być bezpośrednie, ale nie jest niemożliwe”. “Nie należy przeceniać ryzyka wojny, ale należy się na nie przygotować” – dodała wskazując na pilną potrzebę modernizacji sił zbrojnych państw członkowskich UE.

W swoim przemówieniu szefowa KE zapowiedziała nową europejską strategię dotyczącą przemysłu obronnego, którą Komisja przedstawi w nadchodzących tygodniach, stwierdzając, że jednym z jej głównych celów będzie nadanie priorytetu wspólnym zamówieniom.

„Europa powinna dążyć do opracowania i wyprodukowania nowej generacji zwycięskich w bitwach zdolności operacyjnych. (…) Oznacza to turbodoładowanie naszego potencjału w zakresie przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat” – stwierdziła.

Von der Leyen powiedziała, że większe wysiłki Europy w dziedzinie obronności nie zmniejszą potrzeby istnienia NATO. „W rzeczywistości bardziej suwerenna Europa, szczególnie w zakresie obronności, jest niezbędna dla wzmocnienia NATO” – oceniła.

W ostatnich latach rozwiało się wiele europejskich złudzeń.

“Złudzenie, że pokój jest trwały. Złudzenie, że dobrobyt gospodarczy może mieć dla Putina większe znaczenie niż zniszczenie wolnej i demokratycznej Ukrainy. Złudzenie, że Europa sama zrobiła wystarczająco dużo w zakresie bezpieczeństwa – czy to gospodarczego, czy wojskowego, konwencjonalnego czy cybernetycznego. Kiedy rozglądamy się wokół siebie, staje się jasne, że nie ma już miejsca na złudzenia” – powiedziała szefowa KE.

Stwierdziła, że Putin “wykorzystał dywidendę pokojową, aby przygotować się do wojny”. “Widzimy siłę i niebezpieczeństwa rosnącej i niepokojącej ligi autorytarnych przywódców. Korea Północna dostarcza Rosji zamawiane pociski. Iran dostarcza drony bojowe i, co najważniejsze, także technologię, która za nimi stoi, aby wyrządzić niewypowiedziane szkody ukraińskim miastom i obywatelom” – dodała.

Von der Leyen przywołała słowa prezydenta Finlandii, który stwierdził w zeszłym miesiącu, że „Europa musi się obudzić”. “A ja dodam: pilnie! Ponieważ stawka jest tu tak wielka – nasza wolność i nasz dobrobyt. I musimy zacząć się tak działać” – podsumowała.

Czytaj także: Przewodnicząca KE: 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy