Reklama

Świat

Przewodnicząca KE: 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro

Łukasz Osiński, Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 15.02.2023
71691_15lu4
Share
Udostępnij
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 10. pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro.

"Osłabiamy zdolność Rosji do utrzymania jej machiny wojennej. Nasz 10. pakiet sankcji obejmuje zakazy handlu i kontrole eksportu technologii o wartości 11 miliardów euro" – powiedziała.

Pakiet ten został zapowiedziała przez von der Leyen już na początku stycznia, jednak nadal nie został przyjęty.

Przewodnicząca KE powiedziała też, że Rosja wykorzystuje setki irańskich dronów na polach bitew na Ukrainie. "Te irańskie drony zabijają ukraińskich cywilów – to jest okrutne! Dlatego po raz pierwszy proponujemy również nałożenie sankcji na podmioty irańskie, w tym powiązane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Naszym obowiązkiem jest nałożyć na nich sankcje" – wskazała.

Von der Leyen przypomniała też o zbliżającej się rocznicy ataku Rosji na Ukrainę. "Prawie rok temu, w nocy 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę i wojna wróciła do Europy. Tej nocy nasze myśli i modlitwy były z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Śledziliśmy wiadomości z Donbasu i Kijowa w napięciu. Czy będą w stanie oprzeć się atakowi rosyjskich najeźdźców? Dziś wiemy, że tak. Rok później perfidne plany Putina nadal są udaremniane przez dzielny naród ukraiński" – powiedziała.

"Rok później ten parlament powitał prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego – jako prawdziwego bohatera, jakim jest. Rok później imperialne fantazje Putina stały się ponurą rzeczywistością – podczas gdy marzenia Ukrainy są silniejsze niż kiedykolwiek. Wczesnym rankiem 24 lutego, kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę, cały kontynent wstrzymał oddech. Niektórzy przewidywali, że Ukraina upadnie w ciągu kilku dni. Ale zamiast tego legendarna odwaga narodu ukraińskiego zaszokowała świat" – podkreśliła Ursula von der Leyen.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy