Reklama

Świat

Chiny: Xi i Putin zarzucili USA próby naruszania równowagi w sferze bezpieczeństwa

mw/ ap/ PAP
Dodano: 16.05.2024
Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV / SPUTNIK / KREML
Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV / SPUTNIK / KREML
Share
Udostępnij

Chiński przywódca Xi Jinping i rosyjski dyktator Władimir Putin podpisali w czwartek oświadczenie o pogłębieniu partnerstwa strategicznego między obu krajami; zarzucili USA próby naruszania równowagi w sferze bezpieczeństwa na świecie.

W oświadczeniu odniesiono się do stanowisk obu krajów w wielu sferach, np. gospodarki, obrony, Ukrainy, Tajwanu i kosmosu.

„Strony ponownie wyrażają poważne zaniepokojenie próbami naruszenia przez Stany Zjednoczone równowagi w sferze bezpieczeństwa” – napisano w dokumencie. Z głębokim zaniepokojeniem zawrócono też uwagę na obecność w różnych miejscach świata amerykańskich rakiet zagrażających Rosji i Chinom.

W oświadczeniu zapowiedziano, że Rosja i Chiny pogłębią współpracę w sferze militarnej i poszerzą skalę wspólnych ćwiczeń wojskowych. Wyrażono przy tym przekonanie, że rozwój ich współpracy dwustronnej w sferze obronnej zwiększa regionalne i globalne bezpieczeństwo.

W 2022 roku, tuż przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie, Moskwa i Pekin zobowiązały się do współpracy „bez granic”. Rosja stała się od tego czasu coraz bardziej zależna od Chin w związku z odcięciem od międzynarodowego systemu handlu z powodu sankcji.

Xi wyraził nadzieję, że do Europy wkrótce powróci pokój i stabilność oraz że Chiny odegrają w tym konstruktywną rolę.

W przeddzień wizyty Putin powiedział w wywiadzie dla chińskich mediów, że Kreml jest gotowy do negocjacji na temat konfliktu w Ukrainie. „Jesteśmy otwarci na dialog na temat Ukrainy, ale takie negocjacje muszą uwzględniać interesy wszystkich zaangażowanych krajów, w tym naszego” – oznajmił.

Z uznaniem wypowiedział się o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy, który pozwoliłby Moskwie zachować zdobycze terytorialne. Plan ten został odrzucony przez Kijów i stolice państw Zachód.

W miarę przeciągania się wojny przeciwko Ukrainie Moskwa zacieśniała więzi z Pekinem, zwiększając eksport surowców energetycznych do Chin i importując z chińskich firm zaawansowane technologicznie części dla przemysłu zbrojeniowego. Rosja i Chiny przeprowadziły też w ostatnich latach serię wspólnych manewrów wojskowych.

Putin będzie przebywał w Chinach do piątku.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy