Reklama

Świat

Biały Dom: wyczerpaliśmy 96 proc. środków dostępnych na pomoc Ukrainie

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 08.11.2023
Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / CNP / POOL
Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / CNP / POOL
Share
Udostępnij

Wyczerpaliśmy już ok. 96 proc. środków, które otrzymaliśmy od Kongresu na pomoc Ukrainie, w tym ponad 90 proc. środków na wsparcie wojskowe – powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Jak stwierdził, pokazuje to konieczność uchwalenia przez kongres kolejnej transzy funduszy.

Jak powiedział przedstawiciel Białego Domu podczas środowego briefingu prasowego, wydanych zostało ok. 96 proc. z ponad 60 mld przydzielonych przez Kongres od początku wojny na pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Kijowa.

Niektóre z kategorii, jak bezpośrednie wsparcie finansowe dla ukraińskiego budżetu, zostały całkowicie wyczerpane, zaś z budżetu na pomoc wojskową pozostało mniej niż 10 proc., z czego 1,1 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder powiedział ponadto, że wojsko wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie uzbrojenia o wartości ponad 5 mld dol.

Jeszcze w październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przydzielenie ponad 60 mld dodatkowych funduszy w związku z wsparciem Ukrainy. Składa się na to m.in. 11,8 mld dol. bezpośredniej pomocy finansowej i ok. 40 mld wydatków wojskowych, m.in. na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance. Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r. Los pakietu jest jednak niepewny w obliczu sporu między izbami Kongresu oraz między obiema partiami w Senacie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy