Reklama

Świat

Niedzielski: duża nadwyżka szczepionek przeciwko Covid-19; kontynuacja realizacji kontraktów na dostawy nielogiczna

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 10.12.2022
69707_9gr7
Share
Udostępnij
W całej Europie odczuwana jest duża nadwyżka szczepionek przeciwko Covid-19. Kontynuacja realizacji kontraktów na ich dostawy jest nielogiczna – poinformował dziennikarzy w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie spotkania szefów resortów zdrowia państw UE.

Dodał, że Polska sygnalizowała w pierwszej połowie tego roku, że takie ryzyko istnieje. "Trzeba się realnie zmierzyć z tym problemem i redefiniować kontrakty" – powiedział.

"W tej chwili większość państw przyjmuje takie stanowisko, że kontrakty i ich realizacja powinny zostać zawieszone, że nadwyżki, które mamy w magazynach, są wystarczające na najbliższy czas" – zaznaczył Niedzielski.

Jak wskazał, wszystkie kraje mają inną sytuację epidemiczną, ale też poczucie, że "kupowanie tych środków nie ma sensu".

Dodał, że Polska na spotkaniu przedstawiła własną perspektywę, w której powołała się na klauzulę siły wyższej w sprawie tego, by nie akceptować żadnych dostaw szczepionek w najbliższym czasie.

Przekazał też, że Komisja Europejska na spotkaniu ogłosiła powołanie specjalnego komitetu sterującego na poziomie politycznym. Ten komitet – jak dodał – będzie zajmować się kwestią zawieszania kontraktów na dostawy szczepionek dopóki nie dojdzie do ich renegocjacji.

Drugim tematem rozmów było zdrowie psychiczne po pandemii, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

"Z jednej strony wszystkie kraje odczuwają brak specjalistów, którzy mogliby w pełni zaopiekować się populacją. Z drugiej strony te czynniki stresogenne społecznie, czyli właśnie pandemia, agresja Rosji na Ukrainę czy również sytuacja ekonomiczna, w której odczuwamy wysokie ceny i inflację, to elementy, które są wspólne. (…) Rok 2023 będzie poświęcony zdrowiu psychicznemu. Również w 2023 roku będziemy finalizowali prace nad dokumentami unijnymi, które bardzo szeroko definiując podejście do zdrowia psychicznego będą pokazywały, jak budować optymalne modele" – zaznaczył.

Przekazał, że na spotkaniu przedstawił szczegóły polskiej reformy w tym zakresie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy