Reklama

Świat

Szef unijnej dyplomacji Borrell: jest porozumienie między Serbią a Kosowem

Artur Ciechanowicz/PAP
Dodano: 27.08.2022
66308_43291713_43291707
Share
Udostępnij
Serbia zgodziła się na zniesienie dokumentów wjazdu/wyjazdu dla posiadaczy dowodu osobistego z Kosowa, a Kosowo zgodziło się nie wprowadzać ich dla posiadaczy dowodu osobistego z Serbii – poinformował w sobotę szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. UE pośredniczyła w rozmowach między Belgradem a Prisztiną.
"Mamy porozumienie. W ramach dialogu wspieranego przez UE Serbia zgodziła się na zniesienie dokumentów wjazdu/wyjazdu dla posiadaczy dowodu osobistego z Kosowa, a Kosowo zgodziło się nie wprowadzać ich dla posiadaczy dowodu osobistego z Serbii" – napisał Borrell na Twitterze.
 
"Kosowscy Serbowie, podobnie jak wszyscy inni obywatele, będą mogli swobodnie podróżować między Kosowem a Serbią, korzystając ze swoich dowodów osobistych. UE właśnie otrzymała stosowne gwarancje od premiera (Kosowa) Kurtiego. To jest europejskie rozwiązanie. Gratulujemy obu liderom tej decyzji (…)" – dodał.
 
W lipcu władze w Prisztinie ogłosiły decyzję, zgodnie z którą od 1 sierpnia br. etniczni Serbowie zamieszkujący północne Kosowo mieliby obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych samochodów z serbskich na kosowskie w ciągu 60 dni. Rząd Kosowa nakazał im też w miejsce dowodów osobistych wydanych przez Belgrad przyjęcie dokumentów tymczasowych wydanych przez władze w Prisztinie.
 
Doszło do protestów Serbów, którzy zablokowali drogi prowadzące do dwóch przejść granicznych między Kosowem a Serbią. Pod naciskiem Brukseli i Waszyngtonu premier Kosowa Albin Kurti przesunął datę wdrażania decyzji o miesiąc. Napięcie między tymi dwoma krajami osiągnęło najwyższy poziom od lat.
 
Serbia, która utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku, odmawia uznania niezależności swej byłej prowincji i od 2008 roku, czyli od ogłoszenia przez nią niepodległości, nie zgadza się na używanie na swym terytorium tablic z kosowską rejestracją.
 
Serbia i Kosowo rozpoczęły w 2013 roku dialog pod auspicjami Unii Europejskiej, lecz do tej pory nie osiągnięto znaczącego porozumienia.
 
Kwestią pozostającą w centrum dialogu Belgradu i Prisztiny jest utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich – postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej z 10 gmin posiadających większość serbską. Ustanowienie Wspólnoty było jednym z postanowień zawartego w 2013 roku porozumienia brukselskiego, którego wprowadzenia w życie odmawia strona kosowska.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy