Reklama

Świat

Prezydent Zełenski w RB ONZ: Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodniczą agresję na Ukrainę

PAP
Dodano: 25.08.2022
66243_43271652_43271651
Share
Udostępnij
Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodniczą agresję na Ukrainę; odpowiednia rezolucja zostanie przedłożona do rozpatrzenia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
„Powinno się tak stać, aby żaden kraj nie mógł już nigdy więcej lekceważyć Karty Narodów Zjednoczonych i konwencji obowiązujących całą ludzkość, bez wyjątku” – podkreślił ukraiński przywódca.
 
„Europa, Azja, Afryka, Ameryka Łacińska – wszędzie są już ślady rosyjskich zbrodniarzy wojennych i wszyscy musimy się zjednoczyć i działać jak najbardziej zdecydowanie, aby nie było już śladów rosyjskich rakiet, miast spalonych przez rosyjską artylerię. Wszyscy musimy zmusić Rosję do uznania, że nienaruszalność granic i pokój są wartościami bezwarunkowymi dla wszystkich narodów” – dodał.
 
Zełenski powiedział też, że Rosja powinna opuścić okupowane terytoria Ukrainy, aby nigdy więcej nie było zagrożenia katastrofą jądrową i kryzysem żywnościowym.
 
Ukraiński prezydent brał udział w obradach Rady Bezpieczeństwa za pośrednictwem łącza wideo. Przedstawiciel Rosji w RB Wasilij Nebenzia próbował zablokować jego udział, tłumacząc to względami proceduralnymi, które wymagają, by przedstawiciel każdego kraju był obecny osobiście na sali obrad. Sprawa została poddana pod głosowanie, ale tylko Rosja poparła tę propozycję, Chiny wstrzymały się od głosu, a pozostałych 13 członków Rady Bezpieczeństwa głosowało przeciw.
 
Środowe posiedzenie RB poświęcone było sytuacji na Ukrainie w związku z inwazją Rosji na ten kraj. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy