Reklama

Świat

Ukraina proponuje swoje rurociągi po zapowiedzi Gazpromu o ponownym wstrzymaniu dostaw gazu przez NS1

PAP
Dodano: 20.08.2022
66050_20sie8
Share
Udostępnij
Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – informuje w sobotę dpa.

"Zdolności ukraińskiego systemu przesyłowego gazu i trasa przez Polskę są więcej niż wystarczające, aby zapewnić realizację zobowiązań dostaw rosyjskiego gazu do krajów europejskich" – poinformował w Kijowie operator ukraińskiej sieci gazociągów.

Jak dodał, ta propozycja wykorzystania alternatywnej drogi przesyłu gazu wynika "ze względu na chroniczne przerwy w pracy Nord Stream 1". "Rosja ignoruje tę alternatywną opcję dostawy. Nie ma obiektywnych powodów ograniczania dostaw gazu do UE" – podkreślił ukraiński operator.

Rosyjski gigant gazowy Gazprom ogłosił w piątek po południu, że wstrzyma przepływ gazu przez bałtycki rurociąg Nord Stream 1 z powodu prac konserwacyjnych od 31 sierpnia do 2 września. Obecnie wykorzystywane jest zaledwie 20 proc. przepustowości rurociągu.

Gazprom, ograniczając dostawy gazu, stara się wywierać presję na kraje europejskie, by przestały wspierać Ukrainę. Mimo prowadzonej przez Rosję wojny, niektóre kraje, zwłaszcza Europy Południowo-Wschodniej, nadal otrzymują swój gaz tranzytem przez Ukrainę – dodaje dpa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy