Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: jesteśmy w stałym kontakcie z MAEA, możemy zorganizować misję

PAP
Dodano: 17.08.2022
65968_43218813_42843608
Share
Udostępnij
Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zastrzegł przy tym, że z terenu elektrowni muszą wycofać się wojska rosyjskie.
 
"Dyplomaci, atomiści ukraińscy i MAEA utrzymują stały kontakt. Pracują teraz nad wysłaniem misji MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.
 
Jak ocenił, potrzebna jest "absolutna przejrzystość sytuacji" w elektrowni i naokoło niej; tylko to będzie gwarancją stopniowego przywrócenia należytego bezpieczeństwa jądrowego.
 
"Armia rosyjska powinna odejść z terenu elektrowni i wszystkich sąsiednich rejonów, i zabrać z siłowni swój sprzęt wojskowy. Powinno się to odbyć bez żadnych warunków i jak najszybciej" – powiedział Zełenski.
 
Zadeklarował, że strona ukraińska jest gotowa zapewnić należytą kontrolę siłowni ze strony MAEA i że odpowiednia misja organizacji może zostać wysłana szybko i efektywnie na teren obiektu.
 
Położona na południu Ukrainy, Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjskie oddziały. Strona ukraińska od tygodni oskarża Rosję o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie elektrowni.
 
Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi wezwał do jak najszybszego wysłania w ten rejon misji w celu oceny sytuacji. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy