Reklama

Świat

Reuters: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu w Tartus

PAP
Dodano: 16.08.2022
65946_43209365_43209351
Share
Udostępnij
Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii – poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.
Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni wypłynął z Odessy 1 sierpnia na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka przewożąca ukraińskie zboże od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy.
 
Jego portem docelowym miał być Trypolis w Libanie, jednak statek nie dokonał tam rozładunku zgodnie z planem. Według Reutersa pierwotny nabywca odmówił przyjęcia dostawy z powodu obaw o jakość zboża, w związku z czym Razoni popłynął do Turcji, dokując 11 sierpnia w Mersin, i tam rozładował część ładunku.
 
W kolejnych dniach jego lokalizacja nie była znana, ponieważ na pokładzie był wyłączony transponder.
 
Jak pisze Reuters, zdjęcia satelitarne z firmy Planet Labs PBC pokazały statek we wtorek rano w syryjskim porcie Tartus. Źródło żeglugowe potwierdziło, że jednostka zadokowała tam, a załoga zamierza rozładować w Syrii kolejną część ładunku kukurydzy.
 
Ministerstwo transportu Ukrainy poinformowało w weekend, że "nie ponosi odpowiedzialności za statek i ładunek po opuszczeniu Ukrainy i po wejściu statku do portu zagranicznego".
 
Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy