Reklama

Świat

USA: rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej w pobliżu Alaski

PAP
Dodano: 11.08.2022
65716_43170261_43170251
Share
Udostępnij
Od poniedziałku do środy dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski – powiadomiło na Twitterze Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).
"(Jednostki) NORAD w regionie Alaska wykryły, śledziły i zidentyfikowały rosyjskie samoloty wlatujące i operujące w obrębie ADIZ (tego amerykańskiego stanu). Maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej USA ani Kanady" – czytamy w komunikacie NORAD na Twitterze (https://tinyurl.com/cw5aysyv).
 
NORAD jest komórką organizacyjną utworzoną w 1958 roku przez władze w Waszyngtonie i Ottawie. Dowódcę tej struktury wyznaczają prezydent USA i premier Kanady.
 
Strefa identyfikacji obrony powietrznej, to przestrzeń nad lądem lub wodą, w której dane państwo zastrzega sobie prawo identyfikowania i śledzenia samolotów zbliżających się do jego terytorium. Nie jest ona zdefiniowana przez jakąkolwiek umowę międzynarodową.
 
W środę MSZ Estonii poinformowało o wezwaniu ambasadora Rosji w Tallinie w celu zaprotestowania przeciwko naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski śmigłowiec. Do incydentu miało dojść na południowym wschodzie kraju, w pobliżu posterunku granicznego Koidula. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy